4:38 Τρίτη 19 Μαρτίου 2024

ΑΕΚ - Ριέκα 2-2, δεν πήρε την πρόκριση, έμεινε ζωντανή!

Μία από τα ίδια από την ΑΕΚ, που κατάφερε σε ένα ακόμη ευρωπαϊκό της παιχνίδι να φέρει ισοπαλία, αυτή τη φορά με τη Ριέκα, με σκορ 2-2.

Η Ένωση έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης μέσω της δεύτερης θέσης του ομίλου, αφού με ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική στη Βιέννη παίρνει το εισιτήριο, αλλά έχασε την ευκαιρία να πάει για τουρισμό στην Αυστρία, καθώς αν νικούσε το βράδυ της Πέμπτης στο ΟΑΚΑ θα είχε ήδη περάσει.

Βέβαια, όταν στα πρώτα 27 λεπτά το σκορ είναι 0-2 αντί για 0-4 και πάλι καλά να λένε οι “κιτρινόμαυροι” και κυρίως ο αδιάβαστος Μανόλο Χιμένεθ, που τουλάχιστον διόρθωσε την κατάσταση στο 30′, βάζοντας τον Λιβάγια στη θέση του Γκάλο!

Στο 8′ και στο 27′ ο Γκοργκόν σκόραρε για τη Ριέκα που είχε και δύο δοκάρια με τον Ζούπαριτς και τον Γκοργκόν! Η ΑΕΚ είναι μάλλον τυχερή που μείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με προβολή του Αραούχο έπειτα από σέντρα του Μπακάκη.

Το β’ μέρος ήταν άλλο παιχνίδι, η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 55′ με κεφαλιά του Λάζαρου, πίεσε, έκανε ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Αραούχο στο 89′, αλλά πλήρωσε το τραγικό πρώτο μισάωρο και έμεινε με την ισοπαλία.

Τα πράγματα την τελευταία αγωνιστική είναι ξεκάθαρα. Η ΑΕΚ με νίκη ή ισοπαλία περνάει, με ήττα αποκλείεται.