20:14 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Ανετα ο Ολυμπιακός, ντεμπούτο με το δεξί στην Ευρωλίγκα (video)

Με τον καλύτερο τρόπο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την φετινή του πορεία στην Ευρωλίγκα. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 75-64 της Μπασκόνια, στο Ηράκλειο, στην πρεμιέρα της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Πρωτεργάτης της νίκης ο Γιώργος Πρίντεζης, πολύ καλή εμφάνιση από Δημήτρη Αγραβάνη και Κώστα Παπανικολάου.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στη ρακέτα με τους Γιώργο Πρίντεζη (15π.), Δημήτρη Αγραβάνη (13π., 5ρ.), Κώστα Παπανικολάου (11π.), Χόλις Τόμπσον (8π., 7ρ.) και Νιλουτίνοφ (9π. όσο έπαιξε).

Το θέαμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν πάρα πολύ κακό με τις δύο ομάδες να διαγωνίζονται σε λάθη και χαμένα εύκολα καλάθια. Οι Βάσκοι ήταν ελάχιστα πιο συγκεντρωμένοι και προηγήθηκαν με 2-6 (4’). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κέρδισε κατά κράτος τις επόμενες μονομαχίες και μείωσε το σκορ για την ομάδα του, αλλά η είσοδος των Κώστα Παπανικολάου και Δημήτρη Αγραβάνη ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά. Ο «Παπ» έπαιξε καταπληκτική άμυνα κι ο «Άγρα» με δύο συνεχόμενα καλάθια και φάουλ έκανε το 16-12 (10’).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησαν το ρυθμό τους αφού ο Αγραβάνης συνέχισε να εντυπωσιάζει, ο Βασίλης Τολιόπουλος έδινε τον ιδανικό ρυθμό και Χόλις Τόμπσον με Γιάνις Στρέλνιεκς βρήκαν εύστοχα μακρινά σουτ (29-17, 16’). Ο Τζέισον Γκρέιντζερ έδειξε διάθεση να μειώσει για τους Βάσκους, αλλά δύο συνεχόμενα καλάθια του Γιώργου Πρίντεζη δεν του το επέτρεψαν σε μεγάλο βαθμό (41-30, 19’).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Γιώργο Πρίντεζη και τον Ιλιμάνι Ντιοπ από την άλλη να σκοράρουν με ευκολία και το σκορ μετά από τρίποντου του Σενγαλέζου σέντερ να γίνεται 49-43 (24’). Οι «ερυθρόλευκοι» όμως αντέδρασαν μέσω και πάλι της καλής τους άμυνας η οποία με τη σειρά της έφερε καθαρές επιλογές στην επίθεση κι έτσι με καλάθι του Τζαμέλ ΜακΛιν η διαφορά ήταν στους 11 πόντους (60-49, 29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βάσκοι πλησίασαν σε 60-54, αλλά ένα καλάθι του Αγραβάνη και 2/2 τρίποντα του Παπανικολάου «έσβησαν» τις ελπίδες της Μπασκόνια (70-54, 34’). Με δύο τρίποντα από Μαρσελίνιο Χουέρτας και Γιοχάνες Βόιτμαν, η Μπασκόνια έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους (70-62, 38’), όμως ο χρόνος δεν έφτανε για κάτι περισσότερο.