8:52 Τρίτη 19 Μαρτίου 2024

Ατρόμητος - ΑΕΚ: «Διπλό» μετά από 5 μήνες για την Ένωση

Ατρόμητος - ΑΕΚ: «Διπλό» μετά  από 5 μήνες για την Ένωση

Ένα διαιτητικό σφάλμα ήταν αυτό που «σημάδεψε» την αναμέτρηση του Περιστερίου, που βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 1-0 επί του Ατρόμητου χάρις στο γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο 57΄. Ο Ατρόμητος που μέχρι το 72΄ δεν… υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο πέτυχε πεντακάθαρο γκολ με τον Λημνιό στο 77΄, το οποίο, όμως, ακυρώθηκε λανθασμένα από την υπόδειξη του βοηθού διαιτητή του Θάνου. Ο σκόρερ της ομάδας του Περιστερίου καλυπτόταν την ώρα που ο Τόνσο σημάδεψε το δοκάρι κι ως εκ τούτου η φάση αυτή έκρινε το παιχνίδι και ανέδειξε νικήτρια την Ένωση η οποία πανηγύρισε το «διπλό» μετά από 5 μήνες και συγκεκριμένα από τις 17 Οκτωβρίου 2016 (2-1 την ΑΕΛ).

Στα δυτικά προάστια «αποδόθηκε δικαιοσύνη» και η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη ήταν αυτή που τελικά την πήρε. Το περίεργο είναι για ποιο λόγο ο Ατρόμητος έπαιξε τόσο αμυντικά μέχρι το λεπτό που δέχτηκε το γκολ, τη στιγμή που μέχρι να ξεκινήσει ο αγώνας ήταν μέσα στο παιχνίδι για τα play off και σήμερα έπαιζε ένα από τα τελευταία του χαρτιά για να παραμείνει «ζωντανός» στη μάχη για το ευρωπαϊκό «εισιτήριο».

Μετά το «διπλό» στη Λάρισα με 1-2 στις 17 Οκτωβρίου 2016 η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ επέστρεψε στα «τρίποντα» μακριά από το ΟΑΚΑ. Ήταν η ομάδα που από τα πρώτα λεπτά έδειξε ότι δεν συμβιβαζόταν με άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης και, πλέον, είναι στο χέρι της να βρεθεί στην πρώτη πεντάδα.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν η μία την άλλη στα λάθη στη μεσαία γραμμή και με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, το πιο φυσιολογικό αποτέλεσμα (0-0) ήταν αυτό που «σφράγισε» τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Αν, πάντως, κάποια ομάδα θα μπορούσε να έχει το προβάδισμα αυτή θα ήταν η ΑΕΚ, η οποία έχασε την μοναδική κλασική ευκαιρία στο διάστημα των πρώτων 45 λεπτών. Πρωταγωνιστής ήταν ο Σέρχιο Αραούχο στο 10΄ με το δυνατό σουτ που έπιασε κι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Γκορμπούνοφ. Η Ένωση, που «πατούσε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε την κατοχή της μπάλας, είχε άλλη μία καλή φάση στο 34΄ με την κεφαλιά του Γιόχανσον, που έφυγε άουτ.
Οι γηπεδούχοι με μόλις μία τελική προσπάθεια προς την εστία του Μπάρκα, αυτή του 40ου λεπτού με το σουτ του Λε Ταλέκ, από το ξεκίνημα του ματς έδειξαν ότι αυτό που τους ένοιαζε περισσότερο ήταν να μη δεχτούν γκολ κι όχι να επιτεθούν για να σκοράρουν. Ήταν μόνιμα πίσω από τη μπάλα και τουλάχιστον σε επίπεδο τακτικής πέτυχαν ακριβώς αυτό που αναζητούσαν.

Στην πρώτη της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα. Ο Ντίντακ γύρισε τη μπάλα προς την μικρή περιοχή κι εκεί ο «ξεχασμένος» Μάνταλος με το 7ο εφετινό του γκολ άνοιξε το σκορ στο 57΄(1-0). Μέχρι το 72΄, που ο Σα Πίντο αποφάσισε να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική με την είσοδο του Τόνσο αντί του Μπάγκα και του Λημνιού αντί του Πλατέλλα, η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς.

Στο 77΄, όμως, έγινε η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι. Από το σουτ του Τόνσο η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι στην επαναφορά ο Λε Ταλέκ έπιασε την κεφαλιά και ο Λημνιός σε άδεια εστία ισοφάρισε. Με υπόδειξη του βοηθού το γκολ δε μέτρησε, ωστόσο, η φάση ήταν πεντακάθαρη και δεν υπήρχε κανένα οφσάιντ.

Διαιτητής: Δημήτρης Θάνος (Γρεβενών)
Κίτρινες: Γιόχανσον, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Αραούχο

Οι ενδεκάδες:
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ(Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κατράνης, Μανιάτης, Μπάγκα (72΄ Τόνσο), Ούμπιδες, Πλατέλλας (72΄ Λημνιός), Ντιγκινί (81΄ Νταουντα), Λε Ταλέκ.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Βάργκας (54΄ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος (87΄ Πέκχαρτ), Αραούχο (90΄+2 Γαλανόπουλος).