15:29 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

CHAMPIONS LEAGUE: Λύγισε στο β' μέρος και έχασε 3-0 από τον Άγιαξ η ΑΕΚ

Ήττα για την ΑΕΚ μετά από 14 ευρωπαϊκά παιχνίδια. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας κάμφθηκε στο δεύτερο ημίχρονο από τον Άγιαξ και ηττήθηκε με σκορ 3-0, καθώς το γκολ που δέχθηκε στο πρώτο λεπτό του β’ μέρους αποδιοργάνωσε την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, ο οποίος λόγω των απουσιών δεν είχε τη δυνατότητα να διορθώσει την κατάσταση.

Η πρωταθλήτρια Ελλάδας έπαιξε με την εξής ενδεκάδα:

Μπάρκας, Χουλτ, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Γαλανόπουλος (61′ Άλεφ), Οικονόμου, Μπακάκης (7ο’ Γιαννιώτας), Μάνταλος, Κλωναρίδης, Πόνσε (81′ Γιακουμάκης)

Η ενδεκάδα του Άγιαξ: Ονάνα, Μαζραουί, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Σένε, Έιτινγκ, Νέρες (78′ Ντόλμπεργκ), Ζίγιεκ, Τάντιτς, Χούντελααρ (62′ Ντε Μπέικ).

Λεπτό προς λεπτό το μεγάλο παιχνίδι της Ένωσης

1′ Έναρξη στο μεγάλο παιχνίδι

6′ Πιέζει ο Άγιαξ στο ξεκίνημα

10′ Έχει κερδίσει τρία κόρνερ ο Αίαντας στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν έχει απειλήσει

13′ Κόρνερ για την ΑΕΚ και κερδισμένο φάουλ στην εξέλιξη της φάσης

14΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση, φάουλ του Μάνταλου, κεφαλιά του Σιμόες, λίγο άουτ

15′ Φάση για την ΑΕΚ, μπαλιά του Μάνταλου, δεν προλαβαίνει για λίγο ο Κλωναρίδης, μπλοκάρει ο Ονάνα

21′ Σουτ του Ζίγιεφ έξω από την περιοχή, δεν ανησυχεί ο Μπάρκας, άουτ η μπάλα

25′ Πατάει περιοχή ο Χουλτ από τα αριστερά, αλλά δεν σεντράρει καλά, ο Άγιαξ διώχνει

28′ Ο Κλωναρίδης κρατάει καλά την μπάλα, πασάρει στον Πόνσε, το σουτ κοντράρεται και βγαίνει κόρνερ, καλή φάση για την ΑΕΚ

33′ Σουτ του Ζίγιεφ έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Μπάρκας στην αριστερή του γωνία

45′ Σουτ του Πόνσε, η μπάλα κοντράρει, κόρνερ στο τελευταίο σουτ του πρώτου ημιχρόνου

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

46′ Γκολ ο Άγιαξ, Ταλιαφίγκο και 1-0 μετά από σέντρα του Νέρες

53′ Σουτ του Μαζράουι, κοντράρει, ένα ακόμη κόρνερ για τους γηπεδούχους που έχουν φτάσει τα δέκα

58′ Απίστευτη εξ’ επαφής απόκρουση του Μπάρκα σε προσπάθεια του Ταλιαφίγκο, γλιτώνει την ΑΕΚ από το δεύτερο γκολ

63′ Δωδέκατο κόρνερ για τον Άγιαξ που ελέγχει πλέον τον αγώνα

64′ Συρτό μακρινό σουτ του Ζίγιεκ, μπλοκάρει ο Μπάρκας

69′ Φιλόδοξο ανάποδο ψαλίδι του Πόνσε, η μπάλα εντελώς άουτ

72′ Πρώτη κίτρινη στον αγώνα στον Άλεφ για επικίνδυνο παίξιμο

74′ Κάρτα και για τον Ντε Γιονγκ που σταματά αντικανονικά τον Μάνταλο, που δέχθηκε κι αυτός κίτρινη επειδή εκνευρίστηκε

75′ Κίτρινη και ο Ζίγιεκ για διαμαρτυρία

77′ Γκολ ο Άγιαξ, ο Σιμόες πουλάει την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ο Τάντιτς σεντράρει και ο Φαν Ντε Μπέικ κεραυνοβολεί τον Μπάρκα για το 2-0

83′ Σουτ του Ζίγιεκ έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ

88′ Κίτρινη ο Ταλιαφίγκο

90′ 3-0 ο Άγιαξ, σέντρα του Ταλιαφίκο από τα δεξιά, η μπάλα τελικά κρεμάει τον Μπάρκα και καταλήγει στα δίχτυα, αυτό είναι το τελικό σκορ

Βαλένθια – Γιουβέντους 0-2

Μπαρτσελόνα – Αϊντχόφεν 4-0 (32′, 77′, 87′ Μέσι, 75′ Ντεμπελέ)

Ίντερ – Τότεναμ 2-1 (86′ Ικάρντι, 90’+ Μεσίνο/ 53′ Έρικσεν)

Λίβερπουλ – Παρί Σεν Ζερμέν 3-2 (30′ Στάριτζ, 36′ (π.)Μίλνερ, 90’+ Φιρμίνιο /45’+ Μενιέ, 83′ Εμπαπέ)

Μπριζ – Ντόρτμουντ 0-1 (85′ Πούλισιτς)

Ερυθρός Αστέρας – Νάπολι 0-0

Μονακό – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (18΄Γκανσίρ / 31′ Ντιέγκο Κόστα, 45’+ Χιμένεθ)

Σάλκε – Πόρτο 1-1 (64′ Εμπολό /75′ (π.) Μοντέιρο)

Γαλατά – Λοκομοτίβ Μόσχας 3-0 (9′ Ροντρίγκες, 67′ Ντερτιγιόκ, 90’+ Σελτσούκ)