13:01 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Θρίαμβος του Ολυμπιακού στο Βελιγράδι, 1-3 την Παρτίζαν

Ο Ολυμπιακός, χωρίς τον Κώστα Φορτούνη που τραυματίστηκε στην προθέρμανση και πήρε τη θέση του στην ενδεκάδα ο Σεμπά, θριάμβευσε επί της Παρτίζαν με 1-3 μέσα στο Βελιγράδι και πανηγυρίζει από σήμερα την πρόκριση στα Play Off του Champions League.

Ο Ολυμπιακός στην πρώτη του φάση σκόραρε με τον Μπεν στο 6′ μετά από φοβερή ασίστ του Μάριν, παγώνοντας το γήπεδο της Παρτίζαν!

Οι πρωταθλητές Σερβίας απάντησαν γρήγορα και ισοφάρισαν στο 10′ με τον Ταουαμπά, με το παιχνίδι να πηγαίνει άνω-κάτω μέχρι το εικοσάλεπτο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον έλεγχο του ματς χωρίς να γίνουν απειλητικοί.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε πάλι δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 49′ με τον Σεμπά για να σκοράρει δεύτερη φορά στον αγώνα στο 56′, πάλι με τον εκπληκτικό Μπεν! Μετά από αυτό το γκολ οι Σέρβοι δεν είχαν τα κουράγια να αντιδράσουν και έκαναν το λάθος στα τελευταία λεπτά να ανοιχτούν με αποτέλεσμα να βρει χώρο ο Εμενίκε στις καθυστερήσεις και να διαμορφώσει το τελικό 1-3 στις καθυστερήσεις χαρίζοντας στην ουσία την πρόκριση στον Ολυμπιακό από το πρώτο αγώνα.

Παρτίζαν Βελιγραδίου: Κλιάιτς, Βουλίτσεβιτς, Όστοϊτς, Τσίρκοβιτς (73′ Νεμάνια Ρ. Μίλετιτς), Νέμανια Τζ. Μίλετιτς, Εβέρτον, Κόσοβιτς, Γιάνκοβιτς (81′ Πάντιτς), Λεονάρντο, Ταουαμπά, Τζούρτζεβιτς

ΟΣΦΠ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρομαό, Ρέτσος, Κούτρης, Σιώπης, Οτζίτζα Οφόε, Καρσελά (80′ Πάρντο), Μαρίν (80′ Ζντιέλαρ), Σεμπά, Μπεν (88′ Εμενίκε).