22:36 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Δεν άντεξε ο Θρύλος - Με 59-78 η Ρεάλ επέστρεψε πανάξια στον θρόνο της

Οι Μαδριλένοι μετά από δύο χαμένους τελικούς και απέναντι στην ομάδα που τους νίκησε το 2013, έφτασαν στην πηγή και ήπιαν νερό. Τα κατάφεραν κυρίως χάρις στον Αντρές Νοτσιόνι, που ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά: πέτυχε 12 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ, έκανε 2 κοψίματα, ξεσήκωσε το γήπεδο και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.

Από κοντά ο Τζέισι Κάρολ (16 πόντοι), οι Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Σέρχιο Γιουλ. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Ματ Λοτζέσκι (17 πόντοι, οι 10 στο πρώτο δεκάλεπτο) και Κώστας Σλούκας, την ώρα που ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε στους 3 πόντους με 1/5 σουτ, 4 λάθη και 3 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Οι “ερυθρόλευκοι” παρουσιάστηκαν κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια της Παρασκευής και αυτό φάνηκε στο παρκέ, με τη Ρεάλ να κερδίζει τη μάχη των ριμπάουντ (40-25, με 12 επιθετικά) και να κάνει έτσι το αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση. Το άλλο ήρθε πίσω από τα 6.75 (13/30).

Κίνηση… Ματ στο ξεκίνημα

Η Ρεάλ επιβεβαίωσε έστω και προσωρινά τη δύναμη της έδρας, πραγματοποιώντας ένα πιο σπιρτόζο ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκοι” επέλεξαν να ξεκινήσουν το ματς με τον Σπανούλη να μαρκάρει τον Ρούντι Φερνάντεθ και παράλληλα να κάνουν αλλαγές για να “παγωσουν” το ρυθμό του αντιπάλου, που βασίζεται πολύ στα σκριν μακριά από τη μπάλα. Το σχέδιο (ανάλογο με αυτό του ημιτελικού) είχε αποτέλεσμα και γρήγορα γρήγορα ο Ολυμπιακός έγινε κυρίαρχος της αναμέτρησης.

Πρωταγωνιστής σ’ αυτό το διάστημα ήταν ο Ματ Λοτζέσκι που ήρθε από τον πάγκο για να σκοράρει 10 μαζεμένους πόντους. Παράλληλα η Ρεάλ έχασε νωρίς τον καλύτερο της ψηλό, τον Γκουστάβο Αγιόν με 2 φάουλ. Παρά το γεγονός ότι ο Πάμπλο Λάσο επέλεξε να τον βάλει να μαρκάρει στο “4” (και τον Ρέγιες στο “5”) για να μην κουραστεί από την pick-n-roll άμυνα πάνω στον Σπανούλη, ωστόσο, ο Μεξικανός έκανε δύο μαζεμένα φάουλ και έδωσε τη θέση του στον Μπουρούση.

Το 6-1 έγινε 6-8, στη συνέχεια 12-16 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-19 με τον Γιώργο Πρίντεζη να έχει χριστεί δημιουργός και τον Λοτζέσκι εκτελεστής.

Έργο Ματσιούλις-Νοτσιόνι

Η Ρεαλ σ’ όλο αυτό το διάστημα ήταν αποτελεσματική όταν έβαζε τη μπάλα μες στο καλάθι και όχι όταν οι περιφερειακοί έκαναν την μια ντρίμπλα, μετά την άλλη. Ο κόουτς Λάσο βλέποντας τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 6 πόντους (15-21) έβαλε στο παρκέ την πι σκληρή του 5άδα, αυτή με τους Νοτσιόνι και Ματσιούλις ταυτόχρονα στο παρκέ.

Η κίνηση αυτή είχε αποτέλεσμα καθώς οι δυο τους σκόραραν τους 15 πόντους της Ρεάλ που έφεραν το ματς στο 30-25 και εν συνεχεία στο 35-28 με το μαρκαρισμένο τρίποντο του Κέισι Ρίβερς, ο οποίος παράλληλα έκανε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα πάνω στον Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έμοιαζε εγκλωβισμένος έχοντας 3 πόντους με 1/3 σουτ, 1/4 βολές και 2 λάθη.

Παρόλα αυτά το μελανό σημείο σ’ αυτό το δεκάλεπτο για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν οι βολές (6/14 δηλαδή 42%).

Η ανατροπή και το “τρίποντο” ξέσπασμα

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Ρεάλ ξέφυγε με μια διαφορά 11 πόντων (40-29) με τον Ρούντι να μπαίνει κι αυτός στο παιχνίδι, αλλά δεν χρειάστηκε παραπάνω από δύο λεπτά στον Ολυμπιακό για να μπει ξανά στο παιχνίδι και να περάσει μπροστά.

Με τον Μάντζαρη να σπρώχνει την ομάδα στον αιφνιδιασμό, να βγάζει δύο ασίστ και τους “ερυθρολεύκους” να κάνουν ένα 12-0 (οι 9 ποντοι ηρθαν από καταστάσεις transition), το σκορ έγινε 40-41.

Η Ρεάλ, όμως, βρήκε και πάλι τρόπο να ξεφύγει. Τα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν πλεονέκτημα στους γηπεδούχους, που ανανέωσαν 5 επιθέσεις σ’ αυτό το διάστημα (εκμεταλλεύτηκαν τις αλλαγές στα σκριν και τα μις-ματς μες στο καλάθι) και έδωσαν την ευκαιρία στον Τζέισι Κάρολ να πετύχει τρία τρίποντα. Και οι “τρεις” βόμβες του Αμερικανού σουτέρ ήρθαν μετά από χαμένο αμυντικό ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό, που είδε και τον Ρούντι να ευστοχεί από την περιφέρεια και να κάνει το 53-44, που έγινε 53-46 (με βολές του Σλούκα) στην επόμενη επίθεση με την οποία έκλεισε το δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση. Τα κατάφερε εν μέρει με την πολύ θετική παρουσία του Κώστα Σλούκα, αλλά και το κοντό σχήμα της επιτυχιας (του ημιτελικού) με τον Πρίντεζη και τον Πέτγουει στη φροντ-λάιν.

Η Ρεάλ, ωστόσο, βρήκε τις λύσεις. Με τον Σλότερ αμύνθηκε πιο αποτελεσματικά, ενώ στην επίθεση ανέλαβε δράση (και πάλι) ο Αντρές Νοτσιόνι. Το δικό του τρίποντο ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Μαδριλένων, οι οποίοι ξέφυγαν με 10 πόντους στο 36′ (65-55).

Ο Ολυμπιακός στις βιαστικές προσπάθειες του να κλείσει την ψαλίδα ήταν άστοχος και οι δύο Σέρχιο το εκμεταλλεύτηκαν αυξάνοντας τη διαφορά όσο έφτανε το ματς προς το τέλος. Τελικά το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Ρεάλ νικήτρια (78-59) και πρωταθλήτρια για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια.