10:26 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Εκλεψε την ισοπαλία από τον Ατρόμητο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με αντίπαλο τον Ατρόμητο, με τους ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν στο 90′, όμως και πάλι να χάνουν έδαφος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Ατρόμητος άξιζε τη νίκη αφού προηγήθηκε δύο φορές και έχασε ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα τέρματα.

Στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός απλά… δεν υπήρχε στο γήπεδο, με τον Ατρόμητο να απειλεί για πρώτη φορά στο 7’, όταν και το απευθείας φάουλ του Γιαννούλη, από πλάγια θέση, σταμάτησε στην συμβολή των δοκών του Προτό, για δεύτερη φορά στο 11’, όταν και ο Ντάουντα βρέθηκε απέναντι και πλάγια από τον Προτό, με τον Βέλγο να κερδίζει το άουτ, για τρίτη φορά στο 16’, όταν και πάλι ο Ντάουντα βρέθηκε σε θέση για γκολ στο 16’, μετά από γύρισμα του Γιαννούλη, σημαδεύοντας, όμως, εκτός εστίας και να δικαιώνεται, τελικά, στο 19’, όταν και μετά από σέντρα του Ουαρντά , ο Βασιλακάκης σηκώθηκε ανενόχλητος και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, για το 1-0.

Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0, όταν και μετά από κάθετη μπαλιά, ο Ουαρντά βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, προσπάθησε να… σιγουρέψει το γκολ με τον Ντάουντα, όμως ο τελευταίος άργησε χαρακτηριστικά, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Προτό.

Έτσι, φτάσαμε στο 28’, όταν και από το… πουθενά, ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα, χάρη στον Μάριν, με τον Γερμανό να πιάνει ένα μακρινό ευθύβολο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνί του Γιαννιώτα, για το 1-1. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» λίγο έλειψε να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν και ο Πάρντο (που πήρε την θέση του τραυματία Φορτούνη από το 23’), έκανε το γύρισμα, όμως ο Ανσαριφάρντ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα, από το ύψος της μικρής περιοχής, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1, καθώς στο 32’ η κεφαλιά του (και πάλι) ανενόχλητου Βασιλακάκη, κατέληξε στην αγκαλιά του Προτό.

Σε αντίθεση με το πρώτο 45λεπτο, το ξεκίνημα του β’ μέρους είχε… ερυθρόλευκο χρώμα, με τον Ολυμπιακό να πιέζει και να… αγγίζει το 1-2 στο 62’, όταν και μετά από σέντρα του Μάριν και λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γιαννιώτη.

Η απάντηση από πλευράς Ατρόμητου ήρθε στο 65’, με τον Ομάρ να βγάζει λίγο πριν την γραμμή την κεφαλιά του Καρασαλίδη και ένα λεπτό αργότερα, ήρθε το 2-1, όταν και ο Ντιγκινί… χόρεψε τον Μποτία και με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ, νίκησε τον Προτό για το 2-1.

Μάλιστα, στο 71’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ, όμως αρχικά ο Προτό σταμάτησε σε τετατετ τον Βασιλακάκη και στην συνέχεια το σουτ του Ντάουντα, μετά το ριμπάουντ που πήρε ο ίδιος, πέρασε άουτ.

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε… μουδιασμένος από αυτό το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 87’ για να έρθει η πρώτη καλή «ερυθρόλευκη» στιγμή, όταν και ο Γιαννιώτης είπε «όχι» σε δυνατό σουτ του Πάρντο. Τελικά, οι Πειραιώτες έσωσαν, έστω τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90’, όταν και ο Ζιλέ κέρδισε το πέναλτι, ο Τζούρτζεβιτς, προς γενική… κατάπληξη, ανέλαβε την εκτέλεση, αντί του μόνιμου Ανσαριφάρντ, αστόχησε (!), με τον Χατζισαφί να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει για το 2-2, αποτέλεσμα το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 43 πόντους, έναντι 46 του ΠΑΟΚ (εκκρεμεί το παιχνίδι της Δευτέρας με την ΑΕΛ) και 47 της ΑΕΚ.