7:41 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Ελλάδα - Μαυροβούνιο 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Θέλει δουλειά πολλή, έδειξε, όμως, πως βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Η Εθνική μας ομάδα νίκησε 2-1 το Μαυροβούνιο, στο ντεμπούτο του Μίχαελ Σκίμπε μπροστά στο ελληνικό κοινό, στο «Γ. Καραϊσκάκης», δείχνοντας σημάδια σαφούς βελτίωσης.

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα, που πήρε τη νίκη απέναντι στην ομάδα του… γνωστού μας, Λιούμπισα Τουμπάκοβιτς, με γκολάρες των Τζαβέλλα (54′) και Καρέλη (63′), με τον δεύτερο να αναδεικνύεται και MVP του φιλικού.

Είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τομάσεβιτς στο 56′.

Πώς έπαιξαν

Ένα 3-5-1-1 επέλεξε ο Μίχαελ Σκίμπε. Κάτω από τα γκολπόστ έκατσε ο Καρνέζης, ενώ την τριάδα της άμυνας αποτελούσαν οι -από αριστερά προς τα δεξιά- Τζαβέλλας, Μανωλάς και Παπασταθόπουλος. Δεξί μπακ-χαφ ήταν ο Τοροσίδης, αριστερό ο Σταφυλίδης, ενώ στα χαφ αγωνίστηκαν οι Πέτσος, Σάμαρης και Μάνταλος. Ο Φορτούνης, δε, ήταν -σε πιο ελεύθερο ρόλο- πίσω από τον Μητρογλου.

4-2-3-1 στον αντίποδα για τον Λιούμπισα Τουμπάκοβιτς. Ο Μιγιάτοβιτς ήταν στο τέρμα, στην άμυνα, δεξιά, ο Μάρουσιτς, αριστερά ο Τομάσεβιτς, αριστερό στόπερ ο Σίμιτς και δεξί ο Σάβελιτς. Αμυντικά χαφ οι Βούκσεβιτς και Μπάκιτς, επιτελικός μέσος ο Μουγκόσα, δεξί εξτρέμ ο Ρόντιτς και αριστερό ο Σέκιτς, και μοναδικός προωθημένος ο Μπετσιράι.

Το ματς

Με το 3-5-1-1 να λειτουργεί εξαιρετικά, τουλάχιστον στην άμυνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να περάσουν ούτε τη σέντρα (πόσο μάλλον να απειλήσουν τον Καρνέζη), η Εθνική μας επέβαλλε τον ρυθμό της από το ξεκίνημα του αγώνα, είχε το γνωστό, χρόνιο πρόβλημα, όμως, στη δημιουργία φάσεων. Θα μπορούσε, ωστόσο, σε τρεις περιπτώσεις να ανοίξει το σκορ.

Στο 7′ ο Μήτρογλου δεν βρήκε καλά την μπάλα, έπειτα από ωραία σέντρα του Σταφυλίδη, στο 14′ το σουτ του Πέτσου, μετά από εξαιρετική συνεργασία των Μάνταλου και Φορτούνη, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μιγιάτοβιτς, ενώ στο 34′ η εξαιρετική προσπάθεια και πάλι του «πιστολέρο» της Μπενφίκα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με την μπάλα να κοντράρει κιόλας σε πόδια αμυνόμενου. Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με την Ελλάδα να έχει τον απόλυτο έλεγχο και φυσικά, την κατοχή μπάλας, αλλά να μην καταφέρνει να ανοίξει το σκορ.

Με την είσοδο του Νίκου Καρέλη (στη θέση του Μάνταλου) στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σκίμπε επέλεξε να δοκιμάσει ένα κλασικό 3-5-2 πια, στην προσπάθειά του να φανεί η Εθνική μας πιο απειλητική. Και πολύ γρήγορα -παρότι δεν προέκυψε από κάποια συνεργασία, αλλά από στημένη φάση- είδε την ομάδα του να προηγείται στο σκορ με τη ζωγραφιά» του Τζαβέλλα στο 54′, με απευθείας εκτέλεση φάουλ! Οι Μαυροβούνιοι, ωστόσο, σαν να «ξύπνησαν», έριξαν… προειδοποιητική βολή με τον Μπετσιράι στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τον Καρνέζη να λέει «όχι», απομακρύνοντας σε κόρνερ, από το οποίο, όμως, προήλθε στο 56′ το γκολ του Τομάσεβιτς, που πήρε… παραμάζωμα την άμυνά μας και έφερε το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια, όμως, «μίλησε» ο MVP της αναμέτρησης, Νίκος Καρέλης, ο οποίος, με φοβερό πλασέ, έπειτα από πάσα του Φορτούνη, έδωσε ξανά προβάδισμα στη γαλανόλευκη, το οποίο και διατήρησε ως το τέλος. Σαφώς καλύτερη η εικόνα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο, ωστόσο, σε αντίθεση με το πρώτο, φανέρωσε κάποια αμυντικά κενά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανωλάς (66′ Οικονόμου), Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Σταφυλίδης, Τοροσίδης, Σάμαρης, Πέτσος, Μάνταλος (46′ Καρέλης), Φορτούνης, Μήτρογλου.

Μαυροβούνιο (Λιούμπισα Τουμπάκοβιτς): Μιγιάτοβιτς, Μάρουσιτς, Σάβελιτς, Σίμιτς, Τομάσεβιτς, Βούκσεβιτς, Σέκσιτς, Ρόντιτς, Μπάκιτς, Μουγκόσα (69′ Ραϊσεβιτς), Μπετσιράι.

Διαιτητής: Κόβακς (Σλοβακία)
Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης