23:57 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός

Μετά από την ήττα από την ΑΕΚ και τις δύο ισοπαλίες με Αστέρα και Ατρόμητο, για το πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στην Superleague, αφού επικράτησε του Πανιωνίου με 1-0, με γκολ του Οφόε στο 48′.

Η… παγωμάρα από τις άδειες, λόγω τιμωρίας, εξέδρες του Σταδίου Καραϊσκάκη, είναι γεγονός πως επηρέασαν και τους παίκτες του Ολυμπιακού και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης απέναντι στον Πανιώνιο. Τα πράγματα θα μπορούσαν, πάντως, να είναι πολύ διαφορετικά, αν στο 6’ ο Νεοφυτιάδης είχε δώσει το πέναλτι – μαρς, σε ανατροπή του Ανσαριφάρντ από τον Κότνικ, με τον Ιρανό, πάντως, να σηκώνεται, να πλασάρει από πλάγια θέση, την μπάλα, όμως, να περνά παράλληλα από την εστία των φιλοξενούμενων.

Στο 21’ Οτζίτζα και Ανσαριφάρντ άλλαξαν αστραπιαία την μπάλα, όμως το σουτ του Ιρανού ήταν αδύναμο, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Οτζίτζα έκανε την ατομική προσπάθεια, βρέθηκε σε θέση για γκολ, λίγο έξω από την μικρή περιοχή του Κότνικ, όμως το πλασέ του Βέλγου πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 38’ ο Μάριν επιχείρησε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Κότνικ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Γερμνός έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ, από δεξιά, με την μπάλα, όμως, να περνά ψηλά άουτ και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.

Με σουτ του Μάριν και επέμβαση του Κότνικ στο 47’, ξεκίνησε και το β’ μέρος της αναμέτρησης, για να έρθει το γκολ στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ήταν το 48ο λεπτό, με τον Ταχτσίδη να κλέβει την μπάλα κι με εξαιρετική ασίστ να βγάζει τον Οτζίτζα απέναντι στον Κότνικ, με τον Βέλγο να πλασάρει ψύχραιμα κι να πετυχαίνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς Πανιωνίου ήρθε στο 52’, όταν και μετά από κούρσα 30 μέτρων, ο Σαραμαντάς έπιασε τον κεραυνό, αναγκάζοντας σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Προτό, ενώ στο 55’ ο Οτζίτζα έβγαλε τον Ανσαριφάρντ τετατετ με τον Κότνικ, με τον Ιρανό, όμως, να μην καταφέρνει να νικήσει τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων.

Στο 71’ το μακρινό σουτ του Ταχτσίδη δεν ανησύχησε τον Κότνικ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Ανσαριφάρντ δεν μπορεί για ακόμα μία φορά να νικήσει τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, με τον τελευταίο να βγάζει το πλασέ του Ιρανού.

Το ρεσιτάλ του Κότνικ συνεχίστηκε και στο 75’, όταν σταμάτησε και την εξαιρετική προσπάθεια του Τζούρτζεβιτς και κάπου εκεί ολοκληρώθηκε η «ερυθρόλευκη» πίεση, με τον Πανιώνιο να μην μπορεί να απειλήσει στα τελευταία λεπτά και το 1-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.