15:18 Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

Euroleague: «Αγκαλιά» με την πρόκριση στα play off ο Παναθηναϊκός

Τεράστια νίκη που τον φέρνει «αγκαλιά» με την πρόκριση στα play off της Euroleague πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί της Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ με 88-82, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Στο 15-11 έφτασαν το ρεκόρ τους οι «πράσινοι» που ήταν σοβαροί και πειθαρχημένοι σε όλο το παιχνίδι και με «όπλο» την εξαιρετική τους άμυνα έφτασαν στο στόχο τους. Ο Κρις Σίνγκλετον σε ένα ακόμη ματς ήταν εξαιρετικός. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Τζέιμς με 2/3 τρίποντα. Άλλους 14 πέτυχε και ο Φελντέιν, ενώ 13 είχε ο Ρίβερς, που ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος.

Από την αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός με σωστή αμυντική τακτική και μεγάλες επιθέσεις συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, με τους Ισπανούς να κάνουν πάρα πολλά λάθη και να είναι αρκετά εκνευρισμένοι.

Εκμεταλλευόμενος τα… παιδικά λάθη της Ρεάλ στην 3η περίοδο, αλλά και την αστοχία των Ισπανών στα τρίποντα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 5 πόντους (53-48) περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του 10λεπτου. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα, όμως, η ομάδα του Λάσο πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 54-53.

Με το «τρίποντο» του Τζέιμς Φελντέιν στην εκπνοή ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 58-58 και όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Με πολύ καλή άμυνα και ψυχραιμία στην επίθεση οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 3 (64-61) περίπου 7 λεπτά πριν το φινάλε, μέσα σε αποθέωση από την εξέδρα.

Η ποιότητα των «μερένγκες», όμως, ήταν τέτοια που με γρήγορο 5-0 πέρασαν μπροστά 66-64. Οι «πράσινοι» έκαναν «κατάθεση ψυχής» σε άμυνα και επίθεση και με τους Τζέιμς, Σίνγκλετον, Παππά να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια ξέφυγαν με 75-69, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη με τρίποντο του Τζέιμς ο Παναθηναϊκός έβαλε τις βάσεις για τη νίκη (80-74), με τον Λάσο να ζητά τάιμ άουτ. Ούτε αυτή η κίνηση, όμως, έφερε κάτι διαφορετικό για τους φιλοξενούμενους, καθώς η ελληνική ομάδα βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να «κλειδώσει» το ματς περίπου 30 δεύτερα πριν το τέλος του με τον Σίνγκλετον.