2:27 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

EUROLEAGUE: Κακός ο ΠΑΟ, ηττήθηκε 67-63 από τη Βαλένθια

Σκληρή  ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Ισπανία. Μπροστά σε 7.000 φίλους της Βαλένθια ηττήθηκε με 67-63, έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Euroleague και είδε τον Νίκο Παππά να τραυματίζεται στον αστράγαλο, γεγονός που ίσως τον αφήσει εκτός δράσης για εβδομάδες.

Το ματς ήταν κακό, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά ο Παναθηναϊκός Superfoods πρέπει να τα έχει με τον εαυτό του, διότι δύο φορές, και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο, έπιασε διψήφια διαφορά πόντων και δεν κατάφερε να την κρατήσει, κόντρα σε μία κατώτερη ομάδα!

Η διαιτησία, βέβαια, ήταν καταδικαστική εις βάρος του ΠΑΟ, καθώς ο Γκιστ φορτώθηκε νωρίς με φάουλ, γεγονός που τον έβγαλε εκτός αγώνα, ενώ στα τελευταία λεπτά όλες οι αμφισβητούμενες φάσεις δόθηκαν υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Λοζέτσκι με 17 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των «πράσινων», κορυφαίος, όμως, ήταν ο Σίνγκλεντον με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 3 ασίστ! Από τον ΠΑΟ έλλειψε η δημιουργία του Καλάθη, καθώς περιορίστηκε στις 10 ασίστ στο ματς, με τον μέσο όρο του στους 16!

Κορυφαίος για την Βαλένθια ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, Έρικ Γκριν, με 21 πόντους (2 ρ., 2 ασ., 2 κλ.)