10:21 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

EUROLEAGUE: Κυρίαρχος στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, πάτησε την Μπαρτσελόνα

Δεν έχει αντίπαλο στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός Superfoods. Η αρμάδα του Τσάβι Πασκουάλ τσάκισε τους συμπατριώτες του της Μπαρτσελόνα με 84-75 για τη 17η αγωνιστική της Euroleague, αφού η αστοχία των “πράσινων” στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, αντιμετωπίστηκε με τη φοβερή του άμυνα στα υπόλοιπα 25 λεπτά και φυσικά τις εμπνεύσεις του ασταμάτητου για ένα ακόμη ματς Νικ Καλάθη στην επίθεση!

Ο ΠΑΟ βρέθηκε κάποια στιγμή να χάνει επτά πόντους στο πρώτο μέρος (25-32), αλλά σε εκείνο το σημείο ήρθε η ανάκαμψη που οδήγησε τους νταμπλούχους Ελλάδας σε μία άνετη νίκη, χωρίς να καλυφθεί η διαφορά του πρώτου αγώνα, χωρίς αυτό, όμως, να έχει καμία σημασία (καθώς οι δύο ομάδες δεν θα ισοβαθμήσουν).

Τι να πει κανείς για τον αστείρευτο Καλάθη των 17 πόντων, των 12 ασίστ, των 4 ριμπάουντ, που είχε εκτός των άλλων 5 κλεψίματα και μόνο ένα λάθος! Τρομερός ο Γκιστ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, σούπερ και ο Σίνγκλεντον με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Φοβερός στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παππάς που τελικά μέτρησε 15 πόντους, οι υπόλοιποι παίκτες δεν είχαν ιδιαίτερη προσφορά στην επίθεση, αλλά έπαιξαν φοβερή άμυνα, κυρίως από το 15′ μέχρι το 30′.

Ο ΠΑΟ έφτασε το ρεκόρ του στο 12-5 και περιμένει τα αποτελέσματα του Ολυμπιακού και της ΤΣΣΚΑ για να δει σε ποια θέση θα πλασαριστεί μετά το τέλος της 17ης αγωνιστικής, ενώ παραμένει η μόνη ομάδα χωρίς εντός έδρας ήττα.