1:42 Τετάρτη 17 Απριλίου 2024

Σουλτάνος στην Πόλη!

Ο Ολυμπιακός είναι στο Final-4, ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει στην Πόλη ένα ακόμη ευρωπαϊκό τίτλο! Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έγραψε και πάλι ιστορία, πέρασε την Εφές με 3-2 νίκες χάρη στο 87-78 στο πέμπτο παιχνίδι του ΣΕΦ και μπορεί να φέρει το δέκατο Κύπελλο Πρωταθλητριών στην Ελλάδα. Σίγουρα μπορεί!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους, με τον Βασίλη Σπανούλη να αναλαμβάνει το βάρος σχεδόν όλων των επιθέσεων, έχοντας 13 πόντους (σε έξι προσπάθειες!), δύο ασίστ και τρία λάθη! Λογικό ήταν στο β’ δεκάλεπτο να μην μπορεί να συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό η ελληνική ομάδα, καθώς ο αρχηγός έμεινε στο παρκέ έξι λεπτά όντας άποντος, ενώ δεν υπήρχε έτερος “ερυθρόλευκος” συμπαραστάτης του. Το σκορ ημιχρόνου ήταν το 37-41.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά, πέρασε αμέσως μπροστά με ένα σερί 9-0 και κέρδισε το τέταρτο φάουλ του Ντάνστον, ενώ λίγο αργότερα και ο άλλος ψηλός των Τούρκων, ο Κερκ, επίσης έφτασε στα τέσσερα φάουλ! Σε αυτό το τρίτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα ήταν καταιγιστική, ο Σπανούλης είχε και συμπαραστάτες και ήρθε μία διαφορά πέντε πόντων!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εφές προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, μείωσε στους τέσσερις αλλά μέχρι εκεί, ο Ολυμπιακός με τη βοήθεια της έδρας μεγάλωσε τη διαφορά και πανηγυρικά έφτασε στη νίκη και στο Final-4 της Πόλης, εκεί που θα διεκδικήσει το τέταρτο ευρωπαϊκό της ιστορίας του! Αυτή είναι η έκτη παρουσία των Πειραιωτών σε Final-4 τα τελευταία εννέα χρόνια!

Πέραν του ανυπέρβλητου Σπανούλη (22 πόντοι 6 ασίστ), ο Μπιρτς μίλησε με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Πρίντεζης με 14 πόντους, ο Παπανικολάου με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γκριν με 10 πόντους και ο Παπαπέτρου με 8 πόντους!