7:42 Τρίτη 19 Μαρτίου 2024

Euroleague: Μεγάλη ανατροπή και νίκη 82-80 του ΠΑΟ επί της Ρεάλ

Φοβερός ο Παναθηναϊκός Superfoods κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης στο κατάμεστο ΟΑΚΑ για το θεσμό της Euroleague. Παρά το ότι βρέθηκε να χάνει 16 πόντους, παίζοντας φανταστική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη με 82-80 και φανέρωσε σε όλη την μπασκετική Ευρώπη πως οι πιο φορμαρισμένες ομάδες είναι οι δύο ελληνικές.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν σε όλο το παιχνίδι να παίξουν την καλύτερη δυνατή άμυνα απέναντι στον παίκτη-αποκάλυψη, τον Σλοβένο Ντόνσιτς. Τα κατάφεραν άραγε; Ναι, παρά το ότι ήταν πρώτος σκόρερ της Ρεάλ με 19 πόντους, καθώς είχε 5/14 σουτ και οκτώ λάθη, αποτέλεσμα της τρομερής πίεσης που δεχόταν κάθε φορά που είχε την μπάλα.

Ο ΠΑΟ είχε τον Ρίβερς σε φοβερό βράδυ (20 πόντοι), γενικώς όλοι βοήθησαν επιθετικά, αλλά η νίκη ήρθε χάρη στην αποφασιστική άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου.