7:12 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Euroleague: Πικρή ήττα για τον Παναθηναϊκό με 77-72

Πλέον μόνο με… θαύμα θα μπορεί να βάλει στο μυαλό του το πλεονέκτημα της έδρας εν όψει των playoffs!

Η ήττα του Παναθηναϊκού στην Πόλη με 77-72 από την Νταρουσάφακα εξανέμισε και τις τελευταίες ελπίδες για το αβαντάζ, πολλώ δε μάλλον μετά και τη νίκη της Φενέρ!

Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στη νίκη που θα τους κρατούσε στο «κόλπο» της τετράδα, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο το ένα λάθος διαδέχθηκε το άλλο, οι Ουοναμέικερ και Κλάιμπερν ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν οι Τούρκοι τη νίκη με την οποία έμειναν στην υπόθεση της πρόκρισης.

Από τον Παναθηναϊκό ο Κρις Σίνγκλετον ήταν ο κορυφαίος και έκανε ό,τι μπορούσε για να αποφύγει ο Παναθηναϊκός την ήττα ωστόσο στην τελευταία περίοδο και παρά το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 61-55 στο 33′ δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το σκορ και να φύγει με το «διπλό» από την Πόλη.

Το «κενό» διάστημα του Παναθηναϊκού με την έναρξη του β’ ημιχρόνου δεν του… στοίχισε! Με τον Ουοναμέικερ να… πετάει «φωτιές» στην επίθεση και να φτάνει τους 17 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, η Νταρουσάφακα πραγματοποίησε ένα 13-0 σερί και μπόρεσε να πάρει διαφορά 12 πόντων (48-36). Ουσιαστικά έδειχνε έτοιμη να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης από… νωρίς αλλά η ελληνική ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα! Απάντησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και δη με 13-0 σερί, αφού εκμεταλλεύτηκε το έπακρο την απόσυρση του Μπράντλεϊ Ουοναμέικερ στον πάγκο για να πάρει μερικές ανάσες. Διάστημα που στάθηκε αρκετό για τους «πράσινους» να… κάνουν τη δουλειά και να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης φέρνοντας το ματς στα ίσια (53-53) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα το μεγάλο πρόβλημα των «πρασίνων» ήταν στα ριμπάουντ και δη στα αμυντικά, αφού οι παίκτες της Νταρουσάφακα είχαν ανανεώσει πέντε φορές τις επιθέσεις τους, έχοντας 14 ριμπάουντ στο σύνολο έναντι 9 του Παναθηναϊκού. Με αυτόν τον τρόπο μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν ένα σερί 9-0 στο πρώτο πεντάλεπτο και να προηγηθούν με 11-4! Όμως το time out του Τσάβι Πασκουάλ «ταρακούνησε» τους παίκτες του, οι οποίοι αντέδρασαν, με τον Παππά να δίνει ενέργεια και τον Γκέιμπριελ να ισορροπεί κάπως την κατάσταση και με ένα αντίστοιχο σερί να φέρει το ματς στα ίσια (17-17) μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν ακόμα καλύτεροι. Με γνώμονα την καλή άμυνα και την ευστοχία από την περιφέρεια, πραγματοποίησαν ένα σερί 9-0 και μετέτρεψαν το -2 (24-26 στο 13′) σε +7 (33-26) δύο λεπτά αργότερα. Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε… βρει το χέρι του, ενώ σημαντικές βοήθειες στο σκοράρισμα πρόσφερε και ο Μάικ Τζέιμς. Παρόλα αυτά, ο ενθουσιασμός παρέσυρε τον Αμερικανό και αντί να στείλει το ματς στο +10 αστοχώντας… ανενόχλητος, η Νταρουσάφακα βρήκε την ευκαιρία να κάνει ένα ακόμα σερί και να κλείσει το ημίχρονο στο +2 (35-33).

Σε αυτό το διάστημα η Νταρουσάφακα είχε πολύ καλές επιστροφές και δεν άφησε να τρέξει τον Παναθηναϊκό, αν και προσπάθησε να το επιχειρήσει. Όμως στο ημίχρονο πήρε μόνο έναν πόντο από αιφνιδιασμό, έναντι επτά της τουρκικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-33, 53-53, 77-72