14:43 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Euroleague: Πήρε τη νίκη, αλλά έχασε τη διαφορά ο Παναθηναϊκός, 72-70 την Μπασκόνια

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε μέχρι και με 23 πόντους στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Μπασκόνια, αλλά στο τέλος πρέπει να αισθάνεται τυχερός που πήρε αυτό το παιχνίδι. Οι Βάσκοι επέστρεψαν μετά τα μισά του γ’ δεκαλέπτου, κατάφεραν πέντε λεπτά πριν από το φινάλε να προηγηθούν τρεις πόντους, αλλά οι “πράσινοι” τελικά σοβαρεύτηκαν και νίκησαν 72-70.

Στο πρώτο ματς στη Χώρα των Βάσκων ο ΠΑΟ είχε ηττηθεί εννέα πόντους κι έτσι στην ισοβαθμία είναι κάτω από την Μπασκόνια και κρίμα που δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά. Ενδεχομένως να χαλάρωσε στην επανάληψη για να έχει δυνάμεις για τον αγώνα της Παρασκευής με την Αρμάνι στο Μιλάνο.

Πραγματικά η βαθμολογία της Euroleague με τον ΟΣΦΠ και τον ΠΑΟ να ισοβαθμούν στην στην όγδοη θέση είναι ένα μπασκετικό θρίλερ…

Από τον ΠΑΟ διακρίθηκε ο Τόμας με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Κιλπάτρικ με 14 πόντους και ένα σημαντικό τρίποντο προς το τέλος. Ο Καλάθης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 12 ασίστ (και έξι ριμπάουντ), αλλά προς το τέλος κουράστηκε έχασε τρία συνεχόμενα τρίποντα την ώρα που η Μπασκόνια είχε φτάσει και είχε προσπεράρει στο σκορ. Θετικός ξανά ο Παπαγιάννης με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.