12:14 Τρίτη 19 Μαρτίου 2024

EUROLEAGUE: Η ΤΣΣΚΑ έσπασε το αήττητο του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ, 70-75

Ο Παναθηναϊκός παρά την αστοχία του από το τρίποντο κατάφερε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου να πάρει μία διαφορά δέκα πόντων από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά οι Ρώσοι αμέσως “μάζεψαν” το χάντικαπ και με καλό παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν τελικά τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 70-75, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, “σπάζοντας” παράλληλα το αήττητο του ΠΑΟ Superfoods στο “Nick Gallis”.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι του ΠΑΟ ήταν συγκεκριμένο, “άλεϊ ουπ” πάσες του Καλάθη προς τον Θανάση Αντετούνμπο, τον Γκιστ, ακόμη και τον Όγκαστ και πόντοι για τους γηπεδούχους, με την ΤΣΣΚΑ να “σφίγγει” μετά το πρώτο δεκάλεπτο την άμυνα κάτω από το καλάθι και να αφήνει τα μακρινά σουτ, βλέποντας την αστοχία των γηπεδούχων.

Όταν μπήκαν κάποια μαζεμένα σουτ στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Παναθηναϊκός έκανε το 46-36, αλλά μία διακοπή του αγώνα του έκοψε το ρυθμό με αποτέλεσμα οι Μοσχοβίτες να επανέλθουν άμεσα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τελικά τη νίκη.

Ο Καλάθης είχε 13 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αλλά πήρε αναίτια πολλά σουτ (2/8 τρίποντα). Τρομερός ο Θανάσης στο ξεκίνημα, τελείωσε με 13 πόντους (6/7 δίποντα) και 5 ριμπάουντ. Καλός επιθετικά ο Παππάς που πήρε δέκα επιθέσεις και έβαλε 14 πόντους, βοήθησε και ο Σίνγκλεντον με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Ροντρίγκεζ με 21 πόντους (έβαλε και το κρίσιμο τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης για το 69-74 στα 50 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη) κορυφαίος της φανταστικής ομάδας που λέγεται ΤΣΣΚΑ Μόσχας.