21:00 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Europa League: Κράτησε το μηδέν και πήρε βαθμό κόντρα στην Μπέτις ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να παίξει άμυνα κόντρα στη Ρεάλ Μπέτις στο “Γ.Καραϊσκάκης” και υπό αυτό το πρίσμα πρέπει να είναι ικανοποιημένος με το 0-0 και το βαθμό που απέσπασε στην πρεμιέρα του ομίλου στο Europa League, έστω κι αν έπαιζε εντός έδρας. Η ελληνική ομάδα, μάλιστα, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει ακόμη και τη νίκη και μάλιστα αν δεν έμενε με δέκα παίκτες στο τέλος, ίσως και να τα κατάφερνε.

Στο πρώτο μέρος η Μπέτις είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια των 48 λεπτών (με τις καθυστερήσεις), αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα παρά μόνο σε μία φάση στο 14′ με τον Ολυμπιακό να διορθώνει την κατάσταση μετά το 35′ και την είσοδο του Νάτχο αντί του Μπουχαλάκη, ο οποίος πελαγοδρομούσε. Οι “ερυθρόλευκοι” μάλιστα έχασαν την ευκαιρία του ημιχρόνου με τον Ποντένσε, όταν το πλασέ του μετά από πάσα του Φορτούνη σταμάτησε πάνω στον Ρόμπλες. Στην ριμπάουντ μάλιστα ο Χασάν αστόχησε υπό καλές προϋποθέσεις…

Τεράστια ευκαιρία έχασε ο Ολυμπιακός και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Ρόμπλες απέκρουσε το σκαφτό σουτάκι του Φετφατζίδη, ενώ στο 61′ ο Γιαννιώτης έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του Τέγιο μετά από τραγικό λάθος του Καμαρά. Μετά το 65′  οι γηπεδούχοι άρχισαν να ελέγχουν τον αγώνα, αλλά στο 73′ αποβλήθηκε ο Τσιμίκας και κάπου ο ενθουσιασμός κόπασε φυσιολογικά, πάνω που ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει να πιέζει.

ΟΣΦΠ: Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης (35′ Νάτχο), Καμαρά, Φορτούνης, Φετφατζίδης (71′ Χριστοδουλόπουλος), Ποντένσε (80′ Τοροσίδης), Χασάν.

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες, Χάβι Γκαρσία, Σέρχιο Λεόν (71′ Κανάλες), Τέγιο, Σίδνεϊ, Λορέν Μορόν, Χοακίν, Γκουαρδάδο, Μπαραγκάν, Λο Τσέλσο (83′ Ινούι), Μαντί.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μίλαν νίκησε πολύ δύσκολα την Ντουντελάνζ με 0-1 στο Λουξεμβούργο!