7:45 Τρίτη 19 Μαρτίου 2024

ΕUROPA LEAGUE: ΠΑΟ - Καμπάλα 1-0 (τελικό)

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη του Παναθηναϊκού επί της Καμπάλα με 1-0, αποτέλεσμα που φαντάζει λίγο σε συνάρτηση με την επιθετικότητα που έβγαλε η ελληνική ομάδα από το πρώτο λεπτό. Οι «πράσινοι» για την εποχή έδειξαν φρεσκάδα (όπως και πέρσι) και άφησαν υποσχέσεις, κυρίως με την ομαδικότητα που παρουσίασαν. Στο Αζερμπαϊτζάν πρέπει σίγουρα να προσέξουν, διότι η πρόκριση δεν έχει κριθεί.

Το γκολ του Παναθηναϊκού προήλθε από σέντρα του Χατζηγιοβάνη και κεφαλιά του Μολίνς που εξοστρακίστηκε στο χέρι του Γκουρμπάνοφ. Το οφθαλμοφανές πέναλτι μετέτρεψε στο 37’ σε γκολ ο Μολίνς, το πρώτο επίσημο φέτος για την «πράσινη ομάδα»!

Φανταστικός ο Χουλτ, φοβερή εμφάνιση από τον Λουντ, με πολλά επικίνδυνα μακρινά σουτ, δύο εκ των οποίων βρήκαν το δοκάρι, εξαιρετικός για 60 λεπτά ο νεαρός Χατζηγιοβάνης. Σαφέστατα καλά τα πρώτα συμπεράσματα για τους νεοαποκτηθέντες Άλτμαν, Καμπέσας και Λουτσιάνο. Κάποια λίγα λάθη από τον Κολοβέτσιο τα κάλυπτε ο Μολέδο.

ΠΑΟ: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Κολοβέτσιος, Μολέδο, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Χατζηγιοβάνης (70’ Καμπέσας), Άλτμαν (87’ Δώνης), Μολίνς (70’ Λουτσιάνο).

Καμπάλα: Μπεζοτόσνι, Στάνκοβιτς, Νταμπό, Χάλιντεϊ, Χουσεΐνοφ, Βέρνιντουπ, Μαλόνε (76’ Κονέ), Γκουρμπάνοφ, Όζομπιτς, Μπαλτόις, Μονρόζ.