4:31 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Europa League: Στα ημιτελικά Θέλτα, Γιουνάιτεντ, Άγιαξ και Λιόν

Τρεις από τους τέσσερις προημιτελικούς της διοργάνωσης οδηγήθηκαν στην παράταση, ενώ στην Κωνσταντινούπολη Μπεσίκτας και Λιόν οδηγήθηκαν στα πέναλτι με τους Γάλλους να επικρατούν 7-6!

Η μοναδική ομάδα που εξασφάλισε τη θέση της στην κλήρωση μέσα από την κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν η  Θέλτα που απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Γκενκ κι έχοντας κερδίσει με 3-2 στην έδρα της πήρε την πρόκριση.

Στο Μάντσεστερ η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε, αλλά η Άντερλεχτ απάντησε γρήγορα και οι Άγγλοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν δεύτερο γκολ, για να έρθει το γκολ του Ράσφορντ στην παράταση που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Μουρίνιο.

Στο Σάλκε η τοπική ομάδα “ισοφάρισε” το 2-0 με το οποίο είχε χάσει στο Άμστερνταμ, μέσα σε τρία λεπτά (53′, 55′). Οι Ολλανδοί στο 80′ έμειναν με 10 παίκτες στο 101′ ο Καλιγκιούρι έδωσε σκορ πρόκριση στους Γερμανούς, όμως οι απίθανοι πιτσιρικάδες του Αίαντα με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο έκαναν ανατροπή στην ανατροπή.

Το πιο συναρπαστικό ματς διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη, όπου η Μπεσίκτας νίκησε με 2-1 την Λιόν με τις δύο ομάδες να έχουν δοκάρια και απίστευτες χαμένες ευκαιρίες και τελικά να οδηγούνται στα πέναλτι!

Ενώ λοιπόν ευστόχησαν στα πρώτα 6, αστόχησαν στο 7ο, με τον τερματοφύλακα της Λιόν, Λόπεζ, να αποκρούει και το πέναλτι του Τόσιτς και τον αρχηγό των Γάλλων, Γκοναλόν, να χαρίζει τη δραματική πρόκριση στην ομάδα του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άντερλεχτ 2-1 (10′ Μιχταριάν, 107′ Ράσφορντ – 32- Χανί)
Πρώτος αγώνας 1-1

Γκενκ – Θέλτα 1-1 (67′ Τροσάρ – 63′ Σίστο)
Πρώτος αγώνας 2-3 υπέρ της Θέλτα

Σάλκε – Άγιαξ 3-2 (53′ Γκορέτσκα, 55′ Μπούργκσταλερ, 101′ Καλιγκιούρι – 111′ Φιρχέφερ, Γιουνές 120′)
Πρώτος αγώνας 0-2 υπέρ του Άγιαξ

Μπεσίκτας – Λιόν 2-1 (27′, 57′ Ταλίσκα – 34′ Λακαζέτ), 6-7 στα πέναλτι
Πρώτος αγώνας 1-2 υπέρ της Λιόν