14:27 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Ευρωμπάσκετ 2015: Η Ισπανία αντίπαλος της Εθνικής στους «8»

Με τον Πάου Γκασόλ να… οργιάζει, η Ισπανία κατέβαλλε την αντίσταση της Πολωνίας με 80-66 στον τρίτο προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ και θα είναι η αντίπαλος της Ελλάδας την προσεχή Τρίτη στο ματς που θα δώσει το εισιτήριο για τους ημιτελικούς του τουρνουά.

Η τελική διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του ματς, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στις τρεις περιόδους, αλλά στην τελευταία «μίλησε» η διαφορά ποιότητας και κλάσης των «φούριας ρόχας».

Οι Πολωνοί πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους για τρία δεκάλεπτα, πήραν προβάδισμα που έφτασε ακόμη και 4 πόντους, αλλά στο τελευταίο δεν άντεξαν και «παραδόθηκαν».

Το ματς κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, καθώς μέχρι τότε η Πολωνία έβαζε δύσκολα στους Ισπανούς. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο μετά το 33΄ άρχιζε να «χτίζει» διαφορά, αρχικά 7 πόντων (με σερί 7-0 μετέτρεψε το 55-55 σε 62-55), στη συνέχεια ανέβηκε στους 10 (67-57) περίπου 5,5 λεπτά πριν τη λήξη και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Μακράν κορυφαίος των Ισπανών, που σε ένα ακόμη ματς δεν έδειξαν πολλά πράγματα, ήταν ο Πάου Γκασόλ, με 30 πόντους και 6/7 τρίποντα.