16:15 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Οι "οδοστροτήρες " Κλοπ και Λίβερπουλ έβγαλαν νοκ -ουτ την Τσέλσι και τον Μουρίνιο

Με σπουδαία ανατροπή η Λίβερπουλ νίκησε 3-1 την Τσέλσι στο Λονδίνο και ο Κλοπ πήρε με εντυπωσιακό τρόπο το 1ο “τρίποντο”. Τρομερός Κοουτίνιο, δράμα για Μουρίνιο.

Η πρώτη νίκη του Γιούργκεν Κλοπ στην Premier League ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-1 της Τσέλσι στο “Στάμφορντ Μπριτζ”, κάνοντας μάλιστα ανατροπή.

Στο μοναδικό της σουτ στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Λονδίνου σκόραρε με τον Ραμίρες στο 4ο λεπτό, αλλά ο Φελίπε Κοουτίνιο απάντησε στο 45’+3 με τρομερή κίνηση και εντυπωσιακό πλασέ με το αριστερό.

Δύο Βραζιλιάνοι σκοράρουν και για τις δύο ομάδες σε ματς της Premier League για πρώτη φορά μετά το 2008, ενώ αυτός της Λίβερπουλ είχε να πετύχει τέρμα στο πρωτάθλημα 710 λεπτά.

Σκόραρε ξανά όμως στο 74′, εκ νέου με όμορφη κίνηση, αλλά πλασέ με το δεξί το οποίο κόντραρε στο σώμα του Τζον Τέρι, άλλαξε πορεία κατέληξε στα δίχτυα του Μπέγκοβιτς, με την ανατροπή να ολοκληρώνεται (1η φορά 2 γκολ ο Κοουτίνιο σε ματς της PL).

Ο Κριστιάν Μπεντεκέ τον είχε τροφοδοτήσει και στο 84′ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 1-3, με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

Αυτή είναι η 6η ήττα της Τσέλσι και είμαστε στην 11η αγωνιστική. Ο Ζοζέ Μουρίνιο ποτέ δεν έχει χάσει περισσότερα ματς σε ολόκληρη σεζόν!