Οι σημερινές Ελληνικές συμμετοχές: Αναλυτικό πρόγραμμα

49 0

Σε επτά αθλήματα συμμετέχουν Έλληνες αθλητές και αθλήτριες  κατά την πέμπτη ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων, με πιο ελπιδοφόρα συμμετοχή αυτή του Ηλία Ηλιάδη στο τζούντο στην κατηγορία των 91κ. Οι αγώνες αρχίζουν στις 17.00.

Σημαντικό αγώνα δίνει η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών που αντιμετωπίζει στις 16:20 την Ουγγαρία και με νίκη θα είναι αγκαλιά με την πρώτη θέση στον όμιλο.

Στις 15:30 στην κωπηλασία,  η τετράκωπος με τους Γιάννη Χρήστου, Γιώργο Τζιάλλα, Διονύση Αγγελόπουλο και Γιάννη Τσίλη θα διεκδικήσει την πρόκριση της στον τελικό.

Λίγη ώρα νωρίτερα στις 14:30  η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου θα μπει στη μάχη του ξίφους ασκήσεως στην ξιφασκία,

Στην κολύμβηση οι Βαζαίος, Χρήστου θα αγωνιστούν στις προκριματικές σειρές στα 200 μέτρα Μικτής ατομικής και στα 200 μέτρα ύπτιο αντίστοιχα.

Η Σοφία Μπεκατώρου και ο  Μιχάλης Πατενιώτης θα συμμετέχουν στην κατηγορία  Nacra 17 της ιστιοπλοίας. (Μικτό). Για το ίδιο άθλημα στην κατηγορία FINN συνεχίζει τις προσπάθειές του στην 3η και 4η ιστιοδρομία οΓιάννης Μιτάκης ενώ στις 19:05 ρίχνονται στη μάχη των 470 ανδρών οιΠαναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής.

Ελληνική συμμετοχή έχουμε και στην ποδηλασία δρόμου με τον Γιάννη Ταμουρίδη να συμμετέχει στην ατομική χρονομέτρηση στις 16:00.

Αναλυτικά οι ελληνικές συμμετοχές:

Ξιφασκία

Τετάρτη 10/8, 14:30

Γύρος των «64»: Ξίφος ασκήσεως ατομικό (Γ)

Ελληνική συμμετοχή: Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου

Τετάρτη 10/8, 15:10

Γύρος των «32»: Ξίφος ασκήσεως ατομικό (Γ)

* Σε περίπτωση πρόκρισης της Κατερίνας Κοντοχριστοπούλου

Τετάρτη 10/8, 17:00

Γύρος των «16»: Ξίφος ασκήσεως ατομικό (Γ)

* Σε περίπτωση πρόκρισης της Κατερίνας Κοντοχριστοπούλου

Τετάρτη 10/8, 23:30

Ημιτελικά: Ξίφος ασκήσεως ατομικό (Γ)

* Σε περίπτωση πρόκρισης της Κατερίνας Κοντοχριστοπούλου

Πέμπτη 11/8, 01:20

Μικρός τελικός: Ξίφος ασκήσεως ατομικό (Γ)

* Σε περίπτωση πρόκρισης της Κατερίνας Κοντοχριστοπούλου

Πέμπτη 11/8, 02:15

Τελικός: Ξίφος ασκήσεως ατομικό (Γ)

* Σε περίπτωση πρόκρισης της Κατερίνας Κοντοχριστοπούλου

 

Κωπηλασία

Τετάρτη 10/8, 15:30

Ημιτελικά: Τετράκωπος (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Γιάννης Χρήστου – Γιώργος Τζιάλλας – Διονύσης Αγγελόπουλος – Γιάννης Τσίλης

 

Τζούντο

Τετάρτη 10/8, 17:54

Γύρος 32: 90κ (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Ηλίας Ηλιάδης

Τετάρτη 10/8, 21:30

Ρεπεσάζ: 90κ (Α)

* Σε περίπτωση ήττας του Ηλία Ηλιάδη

Τετάρτη 10/8, 22:30

Ημιτελικά: 90κ (Α)

* Σε περίπτωση πρόκρισης του Ηλία Ηλιάδη

Τετάρτη 10/8, 23:00

Μικρός τελικός: 90κ (Α)

Τετάρτη 10/8, 23:00

Τελικός: 90κ (Α)

 

Ποδηλασία

Τετάρτη 10/8, 16:00

Ποδηλασία Δρόμου – Ατομική χρονομέτρηση (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Γιάννης Ταμουρίδης

Πόλο

Τετάρτη 10/8, 16:20

Προκριματικά (Α): 1ος όμιλος 3η αγωνιστική

Ελλάδα – Ουγγαρία

Ελληνική συμμετοχή: Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών

Ιστιοπλοΐα

Τετάρτη 10/8, 19:05

470 (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης

Finn (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Γιάννης Μιτάκης

Nacra 17 (Μικτό)

Ελληνική συμμετοχή: Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης

Τετάρτη 10/8, 20:05

Nacra 17 (Μικτό)

Ελληνική συμμετοχή: Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης

Τετάρτη 10/8, 20:30

470 (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης

Finn (Α)

Ελληνικές συμμετοχές: Γιάννης Μιτάκης

Τετάρτη 10/8,21:05

Nacra 17 (Μικτό)

Ελληνική συμμετοχή: Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης

Κολύμβηση

Τετάρτη 10/8, 19:35

Προκριματικά: 200μ ύπτιο (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Απόστολος Χρήστου

Τετάρτη 10/8, 20:19

Προκριματικά: 200μ μικτή ατομική (Α)

Ελληνική συμμετοχή: Ανδρέας Βαζαίος

Πέμπτη 11/8, 04:25

Ημιτελικά: 200μ ύπτιο (Α)

* Σε περίπτωση πρόκρισης του Απόστολου Χρήστου

Πέμπτη 11/8, 05:26

Ημιτελικά: 200μ μικτή ατομική (Α)

* Σε περίπτωση πρόκρισης του Ανδρέα Βαζαίου

Πηγή: sports.ert.gr



Join the Conversation