2:27 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Ηττήθηκε με 74-55 από την ΤΣΣΚΑ και αποκλείστηκε από το φάιναλ φορ ο Παναθηναϊκός

Τον αποκλεισμό από το φάιναλ φορ της Euroleague γνώρισε ο μπασκετικός Παναθηναϊκός.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ηττήθηκε την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ με 74-55 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας κι έτσι είδε τους Ρώσους να κάνουν το 3-1 στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων, για τα πλέι οφ της διοργάνωσης και να παίρνουν το εισιτήριο για τη Μαδρίτη.

Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που μένει εκτός φάιναλ φορ το «τριφύλλι», που δεν κατάφερε να πιάσει απόδοση ανάλογη με αύτην του τρίτου αγώνα, κι έτσι μοιραία υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της «ομάδας του στρατού».

Παρά τον αποκλεισμό πάντως οι 18.000 περίπου φίλοι των «πράσινων» δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν και να αποθεώνουν την ομάδα τους ακόμη και μετά το 35′ όταν η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι οι Ρώσοι κατάφεραν από την αρχή να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με επτά συνεχόμενους πόντους του Αντρέι Κιριλένκο προηγήθηκαν 7-17, κλείνοντας το δεκάλεπτο, οντας στο +10 (11-21).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στις αρχές της 2ης περιόδου, μειώνοντας σε 22-25 με επιμέρους σκορ 11-4 και μάλιστα παρά την αστοχία του στα τρίποντα (1/11 στο ημίχρονο) πλησίασε στο σκορ, μειώνοντας αρχικά σε 28-31 και εν συνεχεία σε 32-35.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις και το 32-37 του ημιχρόνου μετετράπη σε 34-42. Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν αυτός που μειωσε σε 38-42, ενώ ο Παππάς με τρίποντο αναπτέρωσε τις ελπίδες των φιλάθλων στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το σκορ 41-45.

Οι πρωταθλητές Ρωσίας με 13-0 ξέφυγαν με 41-58, χάρη σε τρίποντο του Νίκολς, ενώ εν συνεχεία πηγαίνοντας σε σετ παιχνίδι και χαμηλό ρυθμό έκανα το σκορ 49-67, 4 λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Παππάς μείωσε σε 51-67, αλλά στην ΤΣΣΚΑ δεν… είχαν λόγο να βιάζονται. Το τρίποντο του Ουίμς, 51-70 2.20΄΄ πριν το τέλος φάνηκε πως ήταν η «χαριστική βολή», έστω κι αν για το μπάσκετ είναι πολύς χρόνος.

Ο κόσμος του Παναθηναϊκού με ιαχές στήριξε τη νεανική ομάδα του Ιβάνοβιτς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αφού όπως είχε δηλώσει και ο αρχηγός τους, Δημήτρης Διαμαντίδης «η πρόκριση στα πλέι οφ αποτελεί υπέρβαση».

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 32-37, 44-60, 55-74

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 6 (2), Νέλσον, Παππάς 11 (1/8 τρίπ.), Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 9 (1), Γκιστ 10, Μπατίστα 7, Μπλουμς.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (4), Τεόντοσιτς 5 (1), Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 4, Μαρκοϊσβίλι, Κορόμπκοφ 2, Ουίμς 11 (1), Βοροντσέβιτς 2, Καούν 2, Χριάπα, Χάινς 12, Κιριλένκο 13 (1).