9:48 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Καταιγιστική η Ξάνθη στην Βέροια

Καταιγιστική ήταν η Ξάνθη, η οποία πέρασε σαν… άνεμος από την Βέροια και νίκησε την ομώνυμη ομάδα με το επιβλητικό 4-0 για την 15η αγωνιστική της Super League. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιούνες, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ και έστειλε προσωρινά στην 4η θέση τους Ακρίτες. Από την άλλη η Βέροια ήταν τραγική και αγνοεί τη νίκη στην έδρα της. Αυτό ήταν το 10ο παιχνίδι χωρίς ήττα για την Ξάνθη που συνεχίζει να εντυπωσιάζει.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 19’ με κεφαλιά του Λισγάρα, ύστερα από κορνερ του Ντε Λούκας. Αυτό ήταν το μοναδικό αξιοσημείωτο στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη η παράσταση ήταν για έναν ρόλο. Αυτόν του Γιούνες. Στο 58’ ο Βασιλακάκης έκανε το γύρισμα, ο Κάλι βρήκε άθελά του την μπάλα με τα χέρια κι ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιούνες κι έκανε το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Βασιλακάκης επωφελήθηκε από το τραγικό λάθος του Λινάρδου, τροφοδότησε τον Γιούνες, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο άσος της Βέροιας στο 67’ πάλι με πέναλτι. Ο Τριάδης βρέθηκε στο έδαφος, αλλά όπως φάνηκε και στο ριπλέι ο Λόπεθ δεν τον είχε ανατρέψει. Παρόλα αυτά ο Θάνος έδειξε την άσπρη βούλα.

Διαιτητής: Δημήτριος Θάνος (Γρεβενών)

Κάρτες: Βασιλακάκης, Μπαξεβανίδης

Βέροια (Θωμάς Γράφας): Λόπες, Βασιλαντωνόπουλος (46’ Βίτι), Μαλόν, Καλί, Χαροντάκης, Μπαλάφας, Άρτσε, Λινάρδος, Σισίνιο (46’ Κάλβο), Σαρπόνγκ, Καπετάνος.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ντε Λούκας, Γουάλας, Καρασαλίδης, Λουσέρο, Τριάδης, Καμαρά, Βασιλακάκης, Γιουνές.