8:52 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Την Κυριακή στο ΣΕΦ κρίνεται ο τίτλος στο μπάσκετ μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα 71-58 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Stoiximan.gr Basket League σε 2-2 και αυτό σημαίνει πως την Κυριακή το πρωτάθλημα θα κριθεί σε ένα ματς στο ΣΕΦ, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να διατηρούν το προβάδισμα έδρας.

Ο ΠΑΟ είχε σε φανταστική μέρα τον Καλάθη και εξαιρετικούς τους Τζέιμς, Σίγκλεντον, Μπορούση και Γκιστ και όταν έχεις πέντε βασικούς παίκτες σε καλή μέρα έχεις τον πρώτο λόγο. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα ακόμη κακό παιχνίδι, ο Σπανούλης είναι πραγματικά εξαντλημένος και μόνο Γκριν είναι σε άριστη κατάσταση και την Κυριακή αναμένεται ένας δραματικός τελικός.

Αυτή ήταν η εξέλιξη του αγώνα:

Α’ δεκάλεπτο: 18-11. Άστοχες οι δύο ομάδες, αλλά ο ΠΑΟ συντηρεί ένα προβάδισμα εκμεταλλευόμενος τα επτά λάθη των “ερυθρόλευκων”

Β’ δεκάλεπτο: 39-28.  Μείωσε ο Ολυμπιακός στον πόντο, αλλά συνέχισε τα λάθη (πέντε στο δεκάλεπτο) και τις ανορθόδοξες επιθετικές ενέργειες και ο ΠΑΟ με τον Καλάθη σε φοβερή βραδιά έφτασε τη διαφορά στους ένδεκα.

Γ’ δεκάλεπτο: 59-39. Ο ΠΑΟ συνέχισε να παίζει σκληρά και ο Ολυμπιακός έδειξε να εγκαταλείπει νωρίς τον αγώνα και να σκέφτεται το ματς του ΣΕΦ…

Δ’ δεκάλεπτο: 71-58 Δεν είχε κουράγιο για κάποια αντεπίθεση ο Ολυμπιακός, έφτασε τη διαφορά στους 13 πόντους, έχασε τρεις μαζεμένες επιθέσεις και το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς μεγάλη αγωνία.