1:14 Τετάρτη 17 Απριλίου 2024

Euroleague: ΠΑΟ SUPERFOODS– ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 58-71 (τελικό)

Την πάτησε ο Παναθηναϊκός Superfoods στο πρώτο του παιχνίδι για την προημιτελική φάση της Euroleague. Η Φενέρμπαχτσε ήρθε με τρομερή αυτοπεποίθηση στο ΟΑΚΑ και παρά το ότι βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στο πρώτο μέρος (42-28) κατάφερε να γυρίσει το ματς και να το πάρει με σχετική άνεση με σκορ 58-71 και άμυνα στην επανάληψη για όσκαρ!

Οι «πράσινοι» στο δεύτερο ημίχρονο ήταν τραγικοί και δεν είναι εύκολο να εξηγηθεί η απόδοσή τους, με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, φυσικά, να είναι αυτός που λογικά είχε πράγματα να πει στην ανάπαυλα για να αλλάξει σε τέτοιο βαθμό την εικόνα της ομάδας του.

Επόμενο ματς μεταξύ των δύο ομάδων μεθαύριο Πέμπτη του Πάσχα, με το ΠΑΟ να κυνηγά πλέον το 1-1.

Η πρόκριση στο Final-4 της Κωνσταντινούπολης θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα:

15-16 (10′)

42-28 (20′)

50-48 (30′)

58-71 (40′)

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έστω και δύσκολα νίκησε 98-90 την Μπασκόνια και πήρε προβάδισμα στη σειρά.