14:13 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Με γκολ του Καρέλη ο Παναθηναϊκός 1-0 στη Βέροια

Στο 86ο λεπτό ο Καρέλης έδωσε τη λύση και ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα 1-0 από την έδρα της Βέροιας, για την 13η αγωνιστική της Super League. Έτσι έφτασε τον ΠΑΟΚ και τον Πανιώνιο στην 3η θέση της βαθμολογίας, τέσσερις βαθμούς πίσω από την δεύτερη ΑΕΚ, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν μετά από 13 παιχνίδια χωρίς νίκη στην έδρα τους.

Ο Αντρέα Στραματσόνι στο τρίτο του παιχνίδι στον πράσινο πάγκο επέλεξε και τρίτη διαφορετική ενδεκάδα χρησιμοποιώντας για δεύτερη συνεχόμενη φορά την παράταξη του 4-4-2 με ρόμβο ζητώντας όμως από τους πλάγιους να ανοίγουν περισσότερο πλάτος και από τους επιθετικούς να βοηθούν στη φάση άμυνας των πράσινων.

Το τριφύλλι που είχε τέσσερις αλλαγές στη σύνθεση του σε σχέση με την αναμέτρηση της περασμένης εβδομάδας κόντρα στον Ηρακλή έπαιξε με τον Στιλ κάτω από τα γκολπόστ. Στα δεξιά βρέθηκε ο Μαρινάκης, αριστερά ο Νάνο και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Σάντσεθ, Τελάντερ. Τρία στα τέσσερα νέα πρόσωπα στην άμυνα των πράσινων.

Μπροστά τους αγωνίστηκε ο Εσιέν ο οποίος είχε δεξιά του τον Ζέκα και αριστερά του τον Πράνιτς ενώ στην κορυφή του ρόμβου έπαιξε ο Αμπέντ. Το δίδυμο της επίθεσης αποτελούνταν από τους Καρέλη, Πέτριτς.

Από την πλευρά του ο Γιώργος Γεωργιάδης κατέβασε την Βέροια με ένα 4-2-3-1. Κάτω από την εστία βρέθηκε ο Λόπες, στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίστηκε ο Νέτο και αριστερά ο Γιαννούλης ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Όστοιτς, Εντζεγκέλε.

Μπροστά τους αγωνίστηκαν οι Ιμπραίμ, Άρτσε και στην τριάδα πίσω από το φορ έπαιξαν οι Μαγέφσκι, Γιουσούφ και Ναζλίδης με τον Κόλα να είναι ο μοναδικός φορ της Βέροιας.

Ανούσιο το πρώτο ημίχρονο, καλύτερο ματς στο δεύτερο 45λεπτο

Το πρώτο 45λεπτο κύλησε με ελάχιστες φάσεις εκατέρωθεν, λιγοστές τελικές, ενώ οι δυο ομάδες δεν βρήκαν σε κανένα σημείο του ημιχρόνου ρυθμό. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι κύλησε ανούσια χωρίς καμία μεγάλη φάση για τις δυο ομάδες.

Σε αντίθεση το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερο καθώς και οι δυο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους, δημιούργησαν ευκαιρίες καθώς έπαιξαν με μεγαλύτερο πάθος και οι δυο για τη νίκη.

Το τριφύλλι ήταν καλύτερο από την Βέροια, απείλησε περισσότερο, έχασε κάποιες κλασικές ευκαιρίες και τελικά βρήκε το γκολ στο 86′ με τον Καρέλη.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι ανέβηκαν μετά το γκολ που δέχτηκαν και τα έδωσαν όλα για την ισοφάριση απειλώντας την εστία του Παναθηναϊκού χωρίς όμως αποτέλεσμα.