19:20 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Την τσάκισε!

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ  –  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 78-82 και ο πρωταθλητής Ελλάδας στον τελικό έτοιμος για το τέταρτο ευρωπαϊκό τίτλο.

Τεράστια νίκη με τον γνωστό του τρόπο, ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος που ο Σπανούλης το πήρε πάνω του! Θρίαμβος για το ελληνικό μπάσκετ, στην κορυφή της Ευρώπης και πάλι. Παλικάρια όλοι οι Έλληνες παίκτες του Ολυμπιακού, ο Παπανικολάου, ο Μάντζαρης, η μεγάλη έκπληξη ο Αγραβάνης, πανέξυπνη τακτική από τον Σφαιρόπουλο!

Τι να πει κανείς πια γι’ αυτό τον οργανισμό, τον μπασκετικό Ολυμπιακό, έχουν στερέψει τα λόγια. Ανεπανάληπτος θρίαμβος, που δεν επιτυγχάνεται για πρώτη φορά, αλλά σε συνέχειες κι αυτό αυξάνει το μέγεθος αυτών των θριάμβων!

Τρίποντο ο Σπανούλης και ο Ολυμπιακός περνά μπροστά σε κρίσιμο σημείο

Αυτή ήταν η εξέλιξη του αγώνα:

18-12 (α’ δεκάλεπτο) Βρήκε μερικά ελεύθερα σουτ και έκανε καλά ποσταρίσματα η ομάδα του Σφαιρόπουλου στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι παίκτες του ήταν άστοχοι. Κλείνουν καλά τους διαδρόμους οι Ρώσοι και έχουν υποχρεώσει την ελληνική ομάδα σε τέσσερα λάθη.

40-33 (β’ δεκάλεπτο) Ο Ολυμπιακός διορθώθηκε επιθετικά με όπλο το ριμπάουντ και το πείσμα που έβγαζε ο Πρίντεζης (10 π., 5 ρ.). “Ζεστάθηκε”, όμως, ο Τεόντοσιτς (10 πόντοι σε δύο λεπτά!) που στην ουσία διατήρησε τη διαφορά στα τρία καλάθια υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Τίποτα δεν έχει κριθεί!

64-60 (γ’ δεκάλεπτο) Παραμένει κοντά στο σκορ ο Ολυμπιακός χάρη στα τρίποντά του, παρά το ότι στα μισά του δεκαλέπτου έδειξε να κουράζεται. Φορτωμένος με φάουλ ο Πρίντεζης (4), αλλά όλα είναι ανοιχτά, ιδίως από τη στιγμή που η διαφορά των δέκα πόντων στο 29′ 30” έπεσε στους τέσσερις με την εκπνοή!

78-82 (δ’ δεκάλεπτο) Ο Θρύλος έκανε πάλι το θαύμα του! Αφού ροκάνισε τη διαφορά και πλέον ήταν σε απόσταση βολής, ο Σπανούλης το πήρε πάνω του και ήταν ασταμάτητος. Φαινόταν μόλις πέρασε μπροστά στο σκορ, οι Ρώσοι έχαναν τις βολές, τα έχαναν όλα. Φυσιολογικά πράγματα. Ο Ολυμπιακός πάτησε σε ένα ακόμη Final-4 την πανάκριβη ΤΣΣΚΑ που αποχαιρετά το στέμμα της!

Δείτε τα 14 τρίποντα του Ολυμπιακού που σκότωσαν την “αρκούδα”