13:12 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Μια ανάσα απο τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Με το ένα πόδι στο βάθρο του πρωταθλητή είναι ο Ολυμπιακός μετά την νίκη που πέτυχε επί του Αστέρα Τρίπολης στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για την εξ αναβολής 26η αγωνιστική της Super League.

Η κατάσταση στην κούρσα του πρωταθλήματος είχε διαμορφωθεί έτσι μετά το στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού στο Περιστέρι (ήττα με 2-0 από τον Ατρόμητο) και την απόρριψη της έφεσης των “πρασίνων” για την τιμωρία και το -3 που τους είχε επιβληθεί μεταξύ άλλων, για τα επεισόδια στο ντέρμπι της Λεωφόρου.

Ο Ντομίνγκες από νωρίς (13′) έβαλε σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό και με το ματς να βαδίζει προς το τέλος του, ο Φορτούνης (83′) προσυπέγραψε τη νίκη των “ερυθρολεύκων” για το τελικό 2-0.

Νωρίτερα (66′) ο Ιγκλέσιας είχε σπαταλήσει μια πολύ καλή ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα για τον Αστέρα Τρίπολης.

Συνθέσεις ομάδων:

Ολυμπιακός (Περέιρα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (56′ Εντινγκά), Ντοσεβί, Αφελάι (57′ Φορτούνης), Ντομίνγκες (66′ Μπενίτες), Χάρα.

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Κουρμπέλης (68′ Μπαντιμπανγκά), Τσοκάνης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (80′ Φερνάντες), Μάσα, Ρόλε, Μπαράλες (86′ Σκουρτάι).

Τσόρι… ο οδηγός

Με τα δεδομένα που είχαν διαμορφωθεί πριν την αναμέτρηση η λογική “έλεγε” πως μια νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης θα σήμανε ένα αποφασιστικό βήμα των “ερυθρολεύκων” στην κούρσα για τον τίτλο του πρωταθλητή της Super League.

Οι γηπεδούχοι λοιπόν έδειξαν από το ξεκίνημα εναρμονισμένοι στο συγκεκριμένο γεγονός και μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο για ένα γρήγορο τέρμα.

Και στην πρώτην ουσιαστικά σωστή συνεργασία των Μαζουακού – Αφελάι, ο Ολλανδός έκανε παράλληλο γύρισμα από αριστερά με τον Ντομίνγκες να γίνεται αποδέκτης της μπάλας σκοράροντας το 10ο φετινό του γκολ, παρά την προσπάθεια δύο αμυντικών του Αστέρα Τρίπολης να αποσοβήσουν το μοιραίο πάνω στην γραμμή.

Από το 13′ ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ, με την κατοχή της μπάλας στο πρώτο τέταρτο του αγώνα να είναι 70%-30% υπέρ των γηπεδούχων. Αντίθετα με τους Πειραιώτες, ο Αστέρας Τρίπολης δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση στο ματς, γεγονός που αποτυπώνεται στις στιγμές που οι Αρκάδες επιχείρησαν να γίνουν απειλητικοί αλλά τα χαλούσαν στις τελικές τους αποφάσεις.

Από το 25′ και μετά η ομάδα του Βεργέτη άρχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, έστω και αν ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αφελάι και Μποτία σπατάλησαν δύο καλές ευκαιρίες να βρουν δίχτυα, ενώ στο 29′ ο Βερρής είχε λανθασμένη υπόδειξη (οριακή φάση) σε μια φάση όπου ο Μάσα θα μπορούσε να γίνει απειλητικός για την εστία του Ρομπέρτο.

5(2) – 2(2) οι τελικές προσπάθειες και 65%-35% η κατοχή της μπάλας στο τέλος του πρώτου 45λεπτου στο Φάληρο, που βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με το μίνιμουμ προβάδισμα που του έδινε το 1-0.

Με διάθεση να ρισκάρει βγήκε ο Αστέρας Τρίπολης στην επανάληψη και στα πρώτα λεπτά δημιούργησε καταστάσεις που με δυσκολία αντιμετώπισε η άμυνα του Ολυμπιακού. Την ίδια στιγμή ο Περέιρα έβλεπε την ομάδα του να μην βγάζει την ίδια ενέργεια σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και γρήγορα προχώρησε σε διπλή αλλαγή βάζοντας στο ματς τους Εντινγκά (56′) και Φορτούνη (57′).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την μεγάλη τους ευκαιρία στο 66′, όταν ο Ιγκλέσιας αστόχησε με το κεφάλι να βρει δίχτυα από απόσταση σχεδόν 1 μέτρου. Ο Βεργέτης αποφάσισε να ρισκάρει, βάζοντας τον Μπαντιμπανγκά αντί του Κουρμπέλη, καθώς τα χρονικά όρια άρχισαν να στενεύουν για τον Αστέρα Τρίπολης, στην προσπάθεια του να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το Φάληρο.

Στο 76′ ο Ολυμπιακός είχε τριπλή ευκαιρία να σκοράρει, όταν αρχικά η κεφαλιά του Χάρα σταμάτησε στο δοκάρι, το σουτ του Μπενίτες βρήκε σε σώματα και στο γύρισμα του Παραγουανού ο Θεοδωρόπουλος πρόλαβε τον Μποτία.

Επτά λεπτά αργότερα και σε γρήγορη αντεπίθεση, ο Ντοσεβί δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων όμως ο Φορτούνης πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Σκορ που δεν άλλαξε έως την λήξη της αναμέτρησης.

Η φάση του αγώνα

Αυτή του 66ου λεπτού, όταν στο γύρισμα του Μπαράλες ο Ιγκλέσιας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρομπέρτο, χάνοντας σπάνια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα για τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο διαιτητής

Άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί κάνοντας σωστή χρήση του πλεονεκτήματος σε κάμποσες περιπτώσεις. Έδωσε τα σπόρια στον Ολυμπιακό, χωρίς σε καμία περίπτωση να επηρεάσει στο ελάχιστο το τελικό αποτέλεσμα. Καλή η διαιτησία του αντίθετα με τους βοηθούς του, που υπέδειξαν δύο φορές λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Μάσα, σε φάσεις που ο Αργεντίνος θα μπορούσε να γίνει απειλητικός.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης
Μετά την Ξάνθη, ο Ντομίνγκες σκόραρε ξανά το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού, βάζοντας από νωρίς τους “ερυθρόλευκους” σε θέση οδηγού. Ο Αργεντίνος σε αυτό το τελευταίο κομμάτι της σεζόν έχει πάρει την κατάσταση στα… πόδια του και οδηγεί τους συμπαίκτες του στον τίτλο.