5:20 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Νέο τριπλ νταμπλ από τον Γιάννη με 36 πόντους! (video)

Παρά το τριπλ νταμπλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν στην έδρα τους από τους Ντένβερ Νάγκετς με 134-123.

Ο Greek Freak ήταν απολαυστικός, έχοντας 36 πόντους (13/19 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/12 βολές), 11 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 39 λεπτά συμμετοχής, αλλά οι Νάγκετς ήταν σε εξαιρετική μέρα και έφτασαν σε μία άνετη νίκη. Αυτό ήταν το πρώτο φετινό τριπλ νταμπλ για τον Αντετοκούνμπο και το ένατο συνολικά στην καριέρα του, επίδοση που τον φέρνει στην πρώτη θέση στην ιστορία των Μπακς, αφήνοντας πίσω του τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ.

Οι φιλοξενούμενοι, που τελείωσαν τον αγώνα με 24/40 τρίποντα, είχαν σε εκπληκτική μέρα τον Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους, 15 ριμπάουντ και 17 ασίστ, πετυχαίνοντας το πιο γρήγορο τριπλ νταμπλ στην ιστορία του ΝΒΑ, καθώς ήταν ήδη «τριπλός» στα 14΄33΄΄συμμετοχής!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν οι Μπακς προσπέρασαν με 45-43, αλλά οι Νάγκετς έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 74-62. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το παιχνίδι καθώς προηγήθηκαν με 21 πόντους (107-86) και τελικά πήραν τη νίκη με 134-123.

Με αυτή την ήττα, οι Μπακς έμειναν στην 6η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 32-25, ενώ οι Νάγκετς είναι 6οι στη Δύση με ρεκόρ 32-26.