16:00 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Νίκη 1-0 η ΑΕΚ επί του ΠΑΟ

Ο Βάργκας με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το… δώρο του Βλαχοδήμου, χάρισε στην ΑΕΚ την νίκη με 1-0 επί του Παναθηναϊκού και παράλληλα «κλείδωσε» την πρωτιά στα πλέι οφ! Κόκκινη ο Μέστο για τους «πράσινους».

Από τα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση να πιέσει ψηλά για να δυσκολέψει την κυκλοφορία της ΑΕΚ και το έκανε αλλά η Ενωση ήταν αυτή που είχε την πρώτη ευκαιρία. Ηταν στο 9′, όταν ο Πέκχαρτ πήρε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Στιλ απέκρουσε και αμέσως μετά ο Γιόχανσον αστόχησε… Οι Πράσινοι απάντησαν με ένα σουτ του Εσιέν (11′) που έφυγε άουτ και στα επόμενα λεπτά οι Κιτρινόμαυροι πήραν την κατοχή και προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα για να κάνουν το παιχνίδι τους. Τελικά, οι προσπάθειες δεν είχαν αποτέλεσμα…

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ ήταν κακή, δεν είχε ηρεμία και αυτό οδηγούσε σε λάθη, τα οποία μπορούσαν να εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι. Ο Παναθηναϊκός, που ήταν πολύ πιο ήρεμος, θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 25′ με την κοντινή προβολή του Καλτσά, μετά την ωραία συρτή σέντρα του Μέστο από δεξιά, αλλά ο Μπαρόχα με το πόδι κράτησε το 0-0. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους καθώς η ΑΕΚ έκανε εύκολα και συνεχή λάθη, όπως για παράδειγμα αυτό του Αρθο στο 43′, όταν χρειάστηκε να βγει γρήγορα ο Μπαρόχα για να προλάβει να διώξει πριν πλασάρει ο Μπεργκ.