7:10 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Νίκη με ανατροπή ο ΠΑΣ στην Κομοτηνή, 4-2, τον Πανθρακικό

Ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα επιβλήθηκε με 4-2 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League.

Δύο φορές προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε ένα βαθμό στην έδρα τους και χωρίς καλή ψυχολογία έδειξαν ότι έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα του υποβιβασμού στην Fooitball League.

Ανοιχτό ποδόσφαιρο, χωρίς σκοιπιμότητες έπαιξαν και οι δύο ομάδες στο γήπεδο της Κομοτηνής, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να προσφέρουν πολύ όμορφο θέαμα στους οπαδούς που βρέθηκαν στις εξέδρες.

Το 1-1 του πρώτου 45λεπτου δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του ματς, καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα μπορεί να ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Χρήστου στο 36΄, αλλά η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήταν εκείνη που έχασε πολλές ευκαιρίες, ενώ είχε και 2 δοκάρια. Το πρώτο στο 6΄ με τον Τσουκαλά και το δεύτερο στο 18΄ με τον Τζημόπουλο.

Παρ΄ όλα αυτά ο Πανθρακικός ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 12΄ με το γκολ του Ίγκορ, ωστόσο, στάθηκε τυχερός στη συνέχεια με τα δοκάρια του ΠΑΣ, αλλά άτυχος στην φάση του 36΄, όταν ένας δικός του παίκτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας.

Με τις ιδανικότερες συνθήκες για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 55ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι μετά το χέρι του Μιχαήλ στο σουτ του Ιγκορ. Ο Ντιγκινί εκτέλεσε ψύχραιμα και παρά την προσπάθεια του Περιστερίδη έδωσε ξανά προβάδισμα στον Πανθρακικό με 2-1.

Το γκολ δεν πτόησε τους Γιαννιώτες, που βγήκαν στην επίθεση και στο 67΄ έφτασαν στην ισοφάριση, αφού νωρίτερα έφτασαν τρεις φορές κοντά στο γκολ με τους Μανιά και Ακόστα. Τελικά τη λύση για την ομάδα του Πετράκη έδωσε ο Σκόνδρας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ (2-2).

Η ολική ανατροπή για τον ΠΑΣ ήρθε μέσα σε 10 λεπτά. Στο 73΄ από τη μπαλιά του Ίλιτς ο Μανιάς έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους Γιαννιώτες (3-2), ενώ στο 83΄ ο Ίλιτς με πλασέ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το τελικό 4-2.