15:31 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Νικηφόρα εμφάνιση του Παναθηναϊκού στα Γιάννενα

Η παράδοση αποδείχθηκε πανίσχυρη και ως εκ τούτου διατηρήθηκε στις εντός έδρας αναμετρήσεις του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Παναθηναϊκό, στην πρωτεύουσα της Ηπείρου. Οι «πράσινοι» νίκησαν 3-0 τη γηπεδούχο ομάδα στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής και παρέμειναν αλώβητοι στην έδρα του αντιπάλου τους από την περίοδο 1986-87 (!), πλησιάζοντας την ΑΕΚ στους 4 βαθμούς.

Σε ένα παιχνίδι με ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα και αρκετά νεύρα σε αγωνιστικό χώρο και πάγκους, τη νίκη στην αθηναϊκή ομάδα έδωσε ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος με το «παρθενικό» τέρμα στη Σούπερ Λίγκα με το νέο σύλλογό του, στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα. Για να σκοράρει ο 25χρονος επιθετικός στο 26ο λεπτό, πάντως, χρειάστηκε να αποδειχθεί στην πράξη γιατί ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει τη δεύτερη χειρότερη άμυνα του φετινού πρωταθλήματος, με παθητικό 36 γκολ.

Στο σημείο εκείνο και σε βαθιά «τυφλή» μπαλιά του Καλτσά ο Στρούνα έκανε απίστευτο για παίκτη Σούπερ Λίγκας λάθος στην προσπάθεια να αποκρούσει, ο Περιστερίδης είχε βγει μακριά από την περιοχή του αλλά η μπάλα πέρασε από πάνω του και ο Βλαχοδήμος, που είχε ακολουθήσει τη φάση, απλά σκόραρε σε άδεια εστία.

Δύο λεπτά νωρίτερα πάντως ο Έλληνας τερματοφύλακας είχε κάνει την απόκρουση του αγώνα, σταματώντας αρχικά τον Καλτσά που σούταρε μέσα από την περιοχή και λέγοντας «όχι» στη συνέχεια και στην προσπάθεια του Βλαχοδήμου, που είχε πάρει το ριμπάουντ.

Στο 40ο λεπτό ο Ζέκα άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για δεύτερη συνεχή αγωνιστική στο πρωτάθλημα, καθώς είχε αποβληθεί και στον αγώνα με την Ξάνθη αλλά εξέτισε τη μία αγωνιστική που του επιβλήθηκε στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Ατρόμητο.

Ο Πορτογάλος μέσος, που έχει πολλά νεύρα φέτος, αντίκρισε δύο κίτρινες από τον Δελφάκη μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών για ισάριθμα φάουλ σε αντίπαλους παίκτες. Πέρα από την απόφαση του διαιτητή, πάντως, οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού θα πρέπει να εξετάσουν την περίπτωση, αφού ο Ζέκα είναι ένας από τους αρχηγούς της ομάδας και η εικόνα του τον τελευταίο καιρό δεν συνάδει με τα καθήκοντα και τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τη θέση του.

Με παίκτη περισσότερο, λοιπόν, οι Γιαννιώτες ήταν φυσικό ότι θα ξεχυθούν στην επίθεση για να ισοφαρίσουν, αλλά το ίδιο λογικό ήταν να αφήσουν άπλετο χώρο στους φιλοξενούμενους για αντεπιθέσεις. Έτσι, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε πολύ και οι ευκαιρίες που χάθηκαν ήταν σημαντικές.

Στο 49΄ ο Ακόστα σούταρε άστοχα εν κινήσει μετά το γύρισμα του Ναδάλες, στο 55΄ η κεφαλιά τουΜανιά ανάγκασε τον Στιλ σε μεγάλη απόκρουση και στο 62΄ ο Κλωναρίδης με απίστευτη κούρσα, σχεδόν από την άμυνα της ομάδας του, βγήκε απέναντι στον Περιστερίδη πλασάροντας άστοχα.

Στο 74΄ ο ΠΑΣ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ίλιτς βρήκε μέσα από την περιοχή τον Φερφελή, ο οποίος από κοντά και αμαρκάριστος σούταρε άουτ! Τελικώς, τα πολύ μεγάλα αμυντικά κενά της ομάδας του Γιάννη Πετράκη φάνηκαν ακόμη περισσότερο στο 82ο λεπτό.

Στο σημείο εκείνο ο αντίπαλος που μάρκαρε τον Κλωναρίδη δεξιά και κοντά στο κόρνερ τον άφησε να σεντράρει αντί να βάλει κόντρα (!), ο Μπεργκ κινήθηκε ανενόχλητος ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους που τον κοιτούσαν χωρίς να πάει κανένας πάνω του (!) και με υπέροχη κεφαλιά ο Σουηδός «έγραψε» το 0-2, για να διαμροφώσει το τελικό σκορ ο ίδιος στις καθυστερήσεις, από ασίστ και πάλι του Κλωναρίδη.