9:17 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Ο "φορτσάτος'" Γκιστ έστειλε τον Παναθηναϊκό στη νίκη

Το εμπόδιο της Καρσίγιακα ξεπεράστηκε με σχετική άνεση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην τουρκική ομάδα. Οι “πράσινοι” επικράτησαν των Τούρκων με 85-73, σε ένα παιχνίδι που συνδυάστηκε με ρεκόρ καριέρας για τους Τζέιμς Γκιστ και Νικ Καλάθη, σε πόντους και ασίστ, αντίστοιχα.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν εμφανές πως η ενέργεια των γηπεδούχων θα δημιουργούσε αρκετά προβλήματα στους φιλοξενούμενους, ειδικά από τη στιγμή που ο Κένι Γκάμπριελ ήταν ο μοναδικός που απειλούσε με συνέπεια το καλάθι του Παναθηναϊκού.

Η ισοπαλία (7-7) του 4ου λεπτού δεν άργησε να μετατραπεί σε +9 (16-7) για  τον Παναθηναϊκό μέσα σε διάστημα δυόμιση λεπτών, με τους “πράσινους” να πετυχαίνουν μαζεμένους αναπάντητους πόντους, “χτυπώντας” κοντά στο καλάθι. Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα σούταραν διαρκώς πίσω από τη γραμμή των 6μ75, με το αποτέλεσμα να είναι απογοητευτικό (0/7 στην α’ περίοδο).

Όσο το “τριφύλλι” έβγαζε διάθεση και ενέργεια στις δύο πλευρές του παρκέ, τόσο η διαφορά μεγάλωνε. Σε σημείο που είδαμε το +12 (25-13) στο 9ο λεπτό μετά από δίποντο του Νικ Καλάθη, πριν φτάσουμε στο νταμπλ σκορ (30-15) του πρώτου δεκαλέπτου, σημείο στο οποίο ο Παναθηναϊκός είχε 9/11 δίποντα και 9 ασίστ, οι 4 εκ των οποίων είχαν ως θύτη τον ομογενή γκαρντ.

Μέσα σε όλα μέχρι το 13ο λεπτό του αγώνα, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε ρίξει στη μάχη τόσο τον Γιώργο Παπαγιάννη όσο και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, απλώνοντας πολύ γρήγορα το ροτέισον στο παιχνίδι. Μαζί, ο Τζέιμς Γκιστ έκανε πράγματα και θαύματα στο παρκέ, αφού σκόραρε με κάθε πιθανό τρόπο (χουκ, κάρφωμα, τρίποντο), για να αποτελέσει τον βασικότερο λόγο που το “πράσινο” προβάδισμα έφτασε στο +18 (45-27 στο 17’56”). Παρά τις προσπάθειες του Κένι Γκάμπριελ (14 πόντοι στο ημίχρονο).

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους δέκα πόντους (47-34), με τους παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα να έχουν 3/7 τρίποντα, μετά το αρχικό 0/10, αλλά τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση, ειδικά από τη στιγμή που ήταν τόσο εύστοχοι (13/16 δίποντα) μέσα στο “βαμμένο”.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι επιχείρησαν την ανατροπή, αφού έφτασαν μέχρι το -7 (47-40 στο 22’45”), εκμεταλλευόμενοι πλήρως τις κακές επιθετικές επιλογές των παικτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Κι εδώ όμως, η λύση στο πρόβλημα του Παναθηναϊκού λεγόταν… Τζέιμς Γκιστ.

Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ συνέχισε να σκοράρει ασταμάτητα, σημείωσε συνεχόμενα καλάθια και μαζί με τον Σάσα Πάβλοβιτς “υπέγραψαν” την επιστροφή της ηρεμίας στο “τριφύλλι”, με το +14 (56-42 στο 26’44”) που διαμόρφωσαν από κοινού. Όσο κι αν προσπαθούσε η Καρσίγιακα πάντως, η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους εννιά πόντους, με την περιφέρεια να κάνει πλέον τη δουλειά της σε πολύ καλό βαθμό, για να φτάσουμε στο “πράσινο” +12 (64-52) του 30ου λεπτού.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα δεν άλλαξαν στο ελάχιστο για τους “πράσινους”, οι οποίοι έφτασαν με σχετική άνεση στη νίκη (85-73). Όσο για τη διαφορά; Ήταν σταθερά σε υψηλά επίπεδα, με το τρίποντο του Σάσα Πάβλοβιτς για το +18 (80-62) στο 37ο λεπτό να “γράφει” τον επίλογο μιας αναμέτρησης, στην οποία ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα για να πάρει τη νίκη.

Πηγή: Sport24