1:32 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Οδυνηρός αποκλεισμός του Ολυμπιακού από την Ευρωλίγκα

Ο Ολυμπιακός παραδόθηκε στις ορέξεις της Ζαλγκίρις και έχασε στον 4ο αγώνα μένοντας εκτός Final 4 στην Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι», όπως και στο παιχνίδι της Τρίτης, έτσι και σήμερα, πλήρωσαν το τραγικό β’ δεκάλεπτο (28-15), με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα από την Ζαλγκίρις Κάουνας με 101-91 και τον αποκλεισμό από το Final 4 του Βελιγραδίου με συνολικό σκορ 1-3.

Η Ζαλγκίρις ήταν αυτή που ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0, όμως όπως και στο προχτεσινό παιχνίδι, έτσι και σήμερα, ο Ρόμπερτς έδειχνε σε καλή κατάσταση και με πέντε  δικούς του πόντους, ισοφάρισε σε 5-5. Η εκπληκτική κυκλοφορία της μπάλας από τους Λιθουανούς  έφερε τρία ξεμαρκάριστα τρίποντα, με την Ζαλγκιρις να τρέχει ένα 9-0 για το 14-5 στο 4’. Ο Πάνγκος συνέχισε να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι (21-13 με 10 προσωπικούς του πόντους), όμως ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 0-7, μείωσε στον πόντο (21-20), με το ημίχρονο να κλείνει με την Ζαλγκίρις μπροστά με 23-22, μετά από εκπληκτικό buzzer beater του Παπαπέτρου.

Το ξεκίνημα της β’ περιόδου θύμιζε έντονα το αντίστοιχο διάστημα της προχτεσινής αναμέτρησης, καθώς η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με ένα 12-5 στο πρώτο τετράλεπτο, για το 35-27, με τον Μιλάκνις με τρίποντο να στέλνει για πρώτη φορά την διαφορά σε διψηφιο αριθμό (38-27). Ο βομβαρδισμός από την περιφέρεια συνεχίστηκε (46-29), με τους Λιθουανούς να τρέχουν ένα απίστευτο 23-6 σε 7 λεπτά και να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά με διαφορά ασφαλείας της τάξης των 14 πόντων (51-37).

Παρά τα τρίποντα των Τιλί και Ρόμπερτς, η άμυνα συνέχισε να.. πελαγοδρομεί, με αποτέλεσμα η διαφορά όχι μόνο να μην πέφτει, αλλά να ανεβαίνει (59-43 στο 23’), με τον χρόνο να κυλά και τον… αποκλεισμό να πλησιάζει. Το παιχνίδι είχε εξελίχθη σε έναν εκατέρωθεν διαγωνισμό τριπόντων, με τον Ολυμπιακό να μειώνει με του Ουίλτζερ στους 11 (59-48) και την Ζαλγκίρις να τρέχει ακόμα ένα 6-0 για το 65-48. Δύο βολές του Ουλανόβας έφεραν για πρώτη φορά προβάδισμα 20 πόντων στην Ζαλγκίρις (71-51), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 78-56.

Το παιχνίδι βρισκόταν ακριβώς στο ίδιο σημείο με το αντίστοιχο ματς της Τρίτης. Με την Ζαλγκίρις να έχει μια διαφορά που ο Ολυμπιακός δεν έδειχνε να έχει, ούτε τα σωματικά, αλλά ούτε και τα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσει. Παρά την συγκινητική προσπάθεια των «ερυθρόλευκων» να επιστρέψουν στο ματς (93-86 στο 39’), αυτό δεν κατέστη δυνατό, καθώς τα χρονικά περιθώρια ήταν εξαιρετικά μικρά (και φρόντισαν να τα… εκμηδενίσουν οι διαιτητές με αντιαθλητικό – φάντασμα πάνω στον Παπανικολάου που… τελείωσε το ματς), με το τελικό 101-91 να στέλνει την Ζαλγκίρις στο Final 4 του Βελιγραδίου και τον Ολυμπιακό σπίτι του.

19 πόντους και 6 ασίστ είχε ο Σπανούλης, με τον Στρέλνιεκς να προσθέτει 17, τον Παπανικολάου 15, τον Ουίλτζερ 12 και τον Ρόμπερτς 10. Για την Ζαλγκίρις, Πάνγκος και Ουλανόβας είχαν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα