13:16 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Πράσινη "κυριαρχία" στο ΟΑΚΑ - Μεγάλη νίκη του Παναθηναικού απέναντι στο Ολυμπιακό (73-69)

Έντεκα μέρες μετά το πρώτο τους ραντεβού στο Κύπελλο οι δυο αιώνιοι αντίπαλοι βρέθηκαν ξανά στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής της Basket League. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ των «ερυθρόλευκων» με σκορ 73-69.

Ο Ολυμπιακός ήταν σχεδόν αλάνθαστος στο πρώτο δεκάλεπτo και σόκαρε τον Παναθηναϊκό καθώς κατάφερε μέσα σε μία περίοδο να σκοράρει 32 πόντους! Δύο φορές ο Παπαπέτρου, δύο ο Μάντζαρης και μία ο Πρίντεζης πυροβόλησαν το καλάθι του Παναθηναϊκού έξω από την γραμμή του τριπόντου και ο Ολυμπιακός έφτασε να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με διαφορά 14 πόντων (32-18). Για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς μέχρι το 10’ επιθετικές λύσεις έδωσαν οι Πάβλοβιτς, Φελντέιν και Γιάνκοβιτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Διαμαντίδης και Φώτσης βοήθησαν αρχικά τον Παναθηναϊκό να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τους τρόπους να διατηρηθεί σε διαφορά ασφαλείας. Μάλιστα με τρεις βολές του Πρίντεζη από φάουλ του Φώτση σε σουτ τριών πόντων το σκορ έφτασε στο 38-27 υπέρ των «ερυθρόλευκων». Με καλάθια από τους Καλάθη και Γκιστ ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 38-30, ενώ η παραγωγικότητα του Ολυμπιακού μειώθηκε στο ελάχιστο, καθώς στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πέτυχε μόλις 11 πόντους, βρίσκοντας διέξοδο από τις βολές. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά ενός καλαθιού, λόγω της αντεπίθεσης των «πράσινων» που συνεχίστηκε με πρωταγωνιστές τους Φελντέιν, Κούζμιτς και Πάβλοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε την ολική ανατροπή. Με καλάθι του Γιάνκοβιτς προσπέρασε 50-49, ενώ η συγκεκριμένη περίοδος ήταν και η πιο ισορροπημένη του αγώνα. Μέχρι το 30’ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ, με τους «πράσινους» τελικά να κλείνουν προηγούμενοι με 56-55. Για το «τριφύλλι» πόντους προσέφεραν οι Διαμαντίδης, Ραντούλιτσα και Γιάνκοβιτς, ενώ από τον Ολυμπιακό οι λύσεις ήρθαν κυρίως από τα χέρια του Λοτζέσκι, με τον Στρόμπερι να σκοράρει δύο καλάθια.

Στον επίλογο του αγώνα ο Ολυμπιακός κόλλησε για πάνω από επτά λεπτά επιθετικά σημειώνοντας μόλις δύο πόντους, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός με γκολ-φάουλ του Κούζμιτς, τρίποντο του Φώτση και τρίποντο του Φελντέιν να ξεφύγει με δέκα πόντους (67-57) και να αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα για τη νίκη. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε με ένα λέι απ του Σπανούλη και πέντε πόντους από τον Παπαπέτρου (69-64). Τελικά η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έφτασε στη νίκη με το τελικό 73-69, κλείνοντας το παιχνίδι με καλάθια από τους Ραντούλιτσα, Πάβλοβιτς και βολές από τον Φελντέιν.