4:08 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

"Καυτός" ο Παναθηναϊκός, αναγεννήθηκε από τη τέφρα του!

Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό, με 1-0, για την 9η αγωνιστική της Superleague. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Βιγιαφάνιες.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς, θέλοντας να επωφεληθεί του παράγοντα έδρα και της ώθησης από τον κόσμο του.

Απείλησε με Χουλτ στο 4’, Σιλά στο 11’, ενώ ο Εμενίκε για τον Ολυμπιακό, σε δύο περιπτώσεις επιχείρησε να βγει στην κόντρα σε τετ α τετ με τον Βλαχοδήμο, όμως τον πρόβαλαν οι στόπερ των πρασίνων.
Ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο 15’. Ο Βιγιαφάνιες προσπάθησε να ξεπεράσει τον Ανδρούτσο, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Ελληνα μέσου, όμως ο Παπαπέτρου άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί θεωρώντας ότι είναι ακούσιο.

Κορυφαία ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Χίλιεμαρκ άφησε στον αμαρκάριστο Λουντ, το πλασέ που επιχείρησε έβγαλε ο Προτό. Χαρακτηριστικό το πρώτου ημιχρόνου οι μηδέν τελικές προσπάθειες του Ολυμπιακού!

Στον ίδιο ρυθμό ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο ημίχρονο με την υπεροχή να καρποφορεί στο 56′. Ο Λουντ από τα πλάγια έβγαλε συρτή σέντρα, εκεί όπου ο Βιγιαφάνιες αμαρκάριστος (είχε ξεχαστεί ο Κούτρης) πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0.

Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 78′! Ο Ανσαριφάρντ έκανε κάθετη κίνηση, σούταρε με δύναμη, όμως ο Βλαχοδήμος έβγαλε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Ανσαριφάρντ πιάνει κεφαλιά, η μπάλα κοντράρει στον Μολέδο, στην συνέχεια βρίσκει στο δοκάρι και ο Βλαχοδήμος μπλοκάρει πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 82′ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι. Ο Καρσελά μπαίνει στην περιοχή και ο Χουλτ τον πετάει κάτω με το δεξί χέρι. Ο Παπαπέτρου δεν έδωσε τίποτα.

Τετάστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει έχασε ο Ολυμπιακός στο 89′. Ο Εμενίκε βρίσκεται μόνος του με την πλάτη στο τέρμα, μέσα από την μικρή περιοχή, στην προσπάθειά του όμως να πλασάρει στραβοπατά και ο Βλαχοδήμος βρίσκει την ευκαιρία να μπλοκάρει!

Απίστευτη ευκαιρία στο 92′ για τον ΠΑΟ, με τον Μουνιέ σε τετ α τετ να πλασάρει άουτ.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Χουλτ, Κουρμπέλης, Σιλά, Βιγιαφάνιες (83′ Καμπέσας), Λουντ, Χίλιεμαρκ, Μολίνς (69′ Μουνιέ).

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ομάρ, Σισέ, Ένχελς, Κούτρης, Ρομαό, Οφόε (77′ Ζιλέ), Φορτούνης, Πάρντο (74′ Ανσαριφάρντ), Ανδρούτσος (66′ Καρσελά), Εμενίκε.