• Άξιος πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός
  • Κατώτερος των περιστάσεων ο Ολυμπιακός
  • “Εξαφανισμένοι” Σπανούλης και Πρίντεζης λύγισαν από την κούραση
  • Αίσχη από χούλιγκαν που διέκοψαν τον αγώνα

Πρωτάθλημα μες το Παλέ! Από τις 11 φορές που ο τίτλος στην Basket League είχε κριθεί σε 5ο ματς, μόνο μία ο φιλοξενούμενος είχε κάνει το μπρέικ. Δεκαοχτώ χρόνια μετά το 53-62 που είχε χαρίσει τον τίτλο στον Παναθηναϊκό μέσα στο ΣΕΦ, οι πράσινοι τα κατάφεραν ξανά και μετά από μια εντυπωσιακή παράσταση (από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά) πήραν τη νίκη και πανηγύρισαν τον τίτλο στο… άδειο ΣΕΦ.

Με το σκορ να είναι στο 49-66 κι ενώ απέμεναν δύο λεπτά για το φινάλε του αγώνα, οι οπαδοί του Ολυμπιακού έριξαν κροτίδες και φωτοβολίδες προς τον πάγκο του Παναθηναϊκού, με τους πράσινους μαζί με τους διαιτητές να φεύγουν για τα αποδυτήρια.

Το χειρότερο δυνατό φινάλε για τον «τελικό των τελικών» με τον Ολυμπιακό να γλιτώνει την ολοκληρωτική εξωαγωνιστική καταστροφή καθώς η απαίτηση των διαιτητών για εκκένωση του γηπέδου εισακούστηκε και μετά από ημίωρη διακοπή περίπου ο αγώνας συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε.

Τι είδαμε όμως πριν φτάσουμε στη διακοπή;

Μια εκκωφαντική εκκίνηση του Ολυμπιακό που με 3 σερί τρίποντα (2 ο Μάντζαρης, 1 ο Παπανικολάου) προηγήθηκε με 11-3, με τον Πασκουάλ να ρίχνει στο γήπεδο Καλάθη, Ρίβερς, Μπουρούση και την εικόνα να αλλάζει.

Οι πράσινοι μάζεψαν τη διαφορά στο τέλος (17-14) και στη β’ περίοδο έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους… Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και ορισμένα μεγάλα σουτ (τρίποντο Φώτση για το 23-30 στο 16’35’’, τρίποντο Ρίβερς στα 18’20’’ για το 23-34) οι πράσινοι έτρεξαν ένα σερί 10-22 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (27-36)!

Ο Ολυμπιακός ήταν φανερά εκτός ρυθμού κι η διακοπή για το ημίχρονο τον αποδιοργάνωσε τελείως καθώς στην αρχή της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός με νέο σερί 0-11 έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (27-47 στο 24’) και μ’ αυτή τη διαφορά (37-57) μπήκαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε το δικό του μικρό ήρωα, με τον Δημήτρη Αγραβάνη στα πρώτα 55 δευτερόλεπτα να πετυχαίνει δύο τρίποντα (43-57) και στο 33’ ο Σπανούλης με νέο τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 11 (48-59) βάζοντας φωτιά στο ΣΕΦ.

Στην επόμενη επίθεση όμως ο Παναθηναϊκός πήρε ένα τεράστιο σουτ από τον Κει Σι Ρίβερς, το οποίο «σκότωσε» ψυχολογικά τους ερυθρόλευκους με τους παίκτες του Σφαιρόπουλο να χάνουν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη για να σκοράρουν (στα επόμενα 4.5 λεπτά πέτυχαν μία βολή) κι έτσι φτάσαμε στη διακοπή του αγώνα…

Κι όταν επέστρεψαν οι δύο ομάδες στο άδειο πλέον ΣΕΦ απλά ο Πρίντεζης διαμόρφωσε το τελικό 51-66 με τον Παναθηναϊκό να στέφεται, άξια, πρωταθλητής.