4:50 Τρίτη 19 Μαρτίου 2024

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός, πέρασε και από το "Nick Hall" (video)

Με κεκτημένη ταχύτητα από το 4 στα 4 στην Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από το “Nick Galis Hall” κερδίζοντας εύκολα τον Αρη με 80-55!

Με πολυφωνία στο σκοράρισμα και τους Παπαπέτρου και Αγραβάνη να κάνουν πολύ καλό παιχνίδι, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο.

55-80 from Ereportaz on Vimeo.

Ο Άρης αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό στην αρχή του ματς, μπαίνοντας με ένα 5-0, με τους «ερυθρόλευκους» να σφίγγουν την άμυνά τους και να απαντούν με ένα δικό τους 0-7 (5-7). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα Σφαιρόπουλου ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού, καθώς είχε τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ, ενώ από την άλλη ήταν αποτελεσματική μέσα στη ρακέτα (8-14). Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, το τρίποντο του Παπαπέτρου έστειλε τη διαφορά στο +8 (9-17), με τους Πειραιώτες να το διατηρούν μέχρι τη λήξη (14-22).

Χωρίς να είναι εντυπωσιακός επιθετικά, αλλά με την άμυνά του να… τσακίζει, ο Ολυμπιακός κράτησε άποντο τον Άρη για πάνω από τρία λεπτά και έφτασε την υπέρ του διαφορά στο +12 (14-26), στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου εξακολουθούσαν να ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι στην άμυνα και αναγκάζοντας τους «κίτρινους» σε λάθη ή κλέβοντας μπάλες, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και έτσι έφτασαν στο +17 (16-33). Μάλιστα τα χειρότερα για τους γηπεδούχους ήρθαν με τον τραυματισμό του Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος αποχώρησε. Η ομάδα του Γιαννάκη προσπάθησε να αντιδράσει με τους Μπένσον και Μπελ, αλλά από την άλλη η «ερυθρόλευκη» περιφέρεια πήρε… φωτιά και έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +21 (24-45), στο τέλος του ημιχρόνου.

Με ένα… ρεσιτάλ έξω από τα 6,75μ. και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα (33-54), στο πρώτο τρίλεπτο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός σήκωσε το πόδι από το… γκάζι, με τον Άρη να το εκμεταλλεύεται αυτό και να κάνει ένα επιμέρους 8-1 και να ρίχνει τη διαφορά στο -14 (41-55). Ωστόσο, στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Αγραβάνης «αφύπνισε» τους Πειραιώτες, οι οποίοι αντέδρασαν για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +17 (45-62).

Νωθρά μπήκε ο Ολυμπιακός και στην τέταρτη περίοδο, με τον Άρη να κάνει ένα 4-0 με τον Πέτγουεϊ και να μειώνει (49-62). Εκεί, χρειάστηκε ένα τάιμ άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, ο οποίος «ξύπνησε» τους παίκτες του και εκείνοι επέστρεψαν στο παρκέ… δαγκώνοντας στην άμυνα, αλλά και κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα για το ελεύθερο σουτ, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +22 (51-73), στο 36’. Στα εναπομείναντα λεπτά, το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 80-55.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80