1:07 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Σώθηκε ο ΟΦΗ σε μπαράζ θρίλερ, 3-2 τον Πλατανιά στο 95'

Στη… μάχη της Κρήτης, στο ιστορικό μπαράζ συμμετοχής στη Super League της ερχόμενης περιόδου, ο ΟΦΗ ήταν ο μεγάλος νικητής, έστω και με δραματικό, χιτσκοκικό τρόπο. Η ομάδα του Ηρακλείου νίκησε 3-2 στο “Γεντί Κουλέ” το σύλλογο των Χανίων, τον Πλατανιά και πανηγύρισε την παραμονή στην πρώτη κατηγορία της χώρας, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μοναδική ευκαιρία για να κερδίσουν την άνοδο, καθώς ισοφάρισαν σε 2-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο ΟΦΗ, ωστόσο, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 3-2 και έσωσε τη χρονιά.

Το γκολ που κράτησε τους Ηρακλειώτες στην Super League ήρθε με εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, με τους Χανιώτες να έχουν ισοφαρίσει πριν από τέσσερα λεπτά και να έχουν… παγώσει το «Γεντί Κουλέ» με τον Παπανικολάου! Ωστόσο, ο Άγγλος φορ του ΟΦΗ κατάφερε να γίνει ο ήρωας της βραδιάς, χαρίζοντας στην ομάδα του την παραμονή.

Ο διαιτητής Κομίνης είχε… σερβίρει στην ομάδα του Χάιμε Βέρα το 1-0 με ένα πέναλτι που είδε μόνο αυτός, αλλά ο Πλατανιάς ισοφάρισε στο 42’ με τον Τσαμούρη. Ο Γιακουμάκης, όμως, στο 69ο λεπτό με ένα σεντερφορίσιο γκολ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να βάλει… φωτιά ξανά στις κερκίδες για το 2-1 του ΟΦΗ. Είχε ξεχάσει, όμως, πως έχει ήδη μία κίτρινη και στον πανηγυρισμό έβγαλε τη φανέλα του, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Πλατανιάς, ισοφάρισε σε 2-2 με τον Παπανικολάου στις καθυστερήσεις αλλά ο Ναμπί στο φινάλε πέρασε την μπάλα μέσα από το τείχος και χάρισε την σωτηρία στους Ηρακλειώτες!