14:36 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Σπουδαία νίκη για την Εθνική στην Κροατία

Μία πολύ σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Εθνική ομάδα στο Ζάγκρεμπ, όπου επικράτησε 72-70 της Κροατίας, σε παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Ευρωμπάσκετ. Η «επίσημη αγαπημένη» με αυτόν τον τρόπο διπλασίασε τις νίκες της και έβαλε πλώρη για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, που επέστρεψε δύο φορές από το -10 και γύρισε το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Πρίντεζης με 13 και ο Κουφός με 11. Παράλληλα, 10 πόντους πέτυχε ο Μπουρούσης. Για την Κροατία που κρατούσε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα πρώτος σκόρερ ήταν ο Σιμόν με 18 πόντους. Συμπαραστάτες του ήταν οι Ούκιτς με 14 και Σάριτς με 11.

Η Εθνική ομάδα παρουσιάστηκε νευρική στο πρώτο δεκάλεπτο και χαρακτηριστικό ήταν ότι δύο φορές ο Καλάθης και μία ο Κουφός αστόχησαν εξ επαφής. Μετά το κάρφωμα του Αντετοκούνμπο, οι Κροάτες προηγήθηκαν 8-3, με τον Σάριτς να σκοράρει, αλλά να χρεώνεται γρήγορα με δύο φάουλ. Για την Ελλάδα ο Σπανούλης σημείωσε πέντε πόντους και κράτησε την «επίσημη αγαπημένη» κοντά στο σκορ. Πάντως, η «χρβτσκα» έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (18-13) πετυχαίνοντας πόντους τόσο με τρίποντα, όσο και με προσπάθειες στο λόου ποστ, στο ένας εναντίον ενός.

Γρήγοροι πόντοι από τους Κουφό, Πρίντεζη και Αντετοκούνμπο έφεραν την Ελλάδα ένα καλάθι πίσω από τους Κροάτες (20-18, 22-20), ωστόσο στη συνέχεια η Εθνική έχασε την συγκέντρωσή της και χωρίς να μπορεί να βρει εύκολους πόντους είδε τους τυπικά γηπεδούχους να «βομβαρδίζουν» το καλάθι της με τους Σάριτς και Σιμόν. Το σκορ έφτασε στο 33-24 (+9) υπέρ της Κροατίας, όμως οι πόντοι από τους Σπανούλη και Πρίντεζη διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου στο 33-28. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι ο Κρούνοσλαβ Σιμόν σημείωσε στο πρώτο μισό του αγώνα 13 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε καταστροφικά για την «επίσημη αγαπημένη», καθώς οι Κροάτες μπήκαν ζεστοί στο παρκέ του Ζάγκρεμπ και έφτασαν γρήγορα στο +10 (40-30), με τον Σάριτς να σκοράρει. Με τρίποντο του Πρίντεζη και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον ίδιο η Ελλάδα μείωσε στους πέντε (40-35), όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαντήσεις και επανέκαμψαν με τον Χεζόνια να σκοράρει για τρεις πόντους (49-39). Στο 30’ το σκορ ήταν στο 57-51 για τους Κροάτες, καθώς οι διεθνείς βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν.

Όλο το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι Έλληνες ζόρισαν τους Κροάτες, «έσφιξαν» την άμυνά τους και τους χτύπησαν κάτω, αλλά και μακριά από το καλάθι. Ο Σπανούλης με τρίποντο, και οι τρεις βολές έφερε το ματς στο καλάθι (61-59), ενώ το προβάδισμα ήρθα λίγο αργότερα από τα χέρια του Σλούκα (66-65). Στη συνέχεια η ψυχολογία της Εθνικής ανέβηκε κατακόρυφα, ενώ οι Κροάτες γέμισαν με άγχος. Οι διεθνείς έφτασαν στο +5 (72-67) και με καλή διαχείριση πήραν τη νίκη με το τελικό 72-70.