Μουντιάλ από τον... καναπέ

• Πρώτος αγώνας μπαράζ για την πρόκριση στο Μουντιάλ της Ρωσίας και συντριβή της Εθνικής από την Κροατία με 4-1
  • Η ρεβάνς την Κυριακή στο “Γ. Καραϊσκάκης”, όπου θέλουμε τρία γκολ
  • Όνειρο απατηλό το Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από αυτό το αποτέλεσμα

Η Ελλάδα συνετρίβη στο Ζάγκρεμπ από την Κροατία με 4-1 και τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Το λάθος σύστημα του Σκίμπε, τα τραγικά ατομικά λάθη και το τρίτο γκολ που ήρθε αμέσως μετά τη μείωση του σκορ, έφεραν αυτό το αποτέλεσμα που μάλλον μας κρατά στους… καναπάδες το καλοκαίρι του 2018.

Εφιαλτικό το πρώτο ημίχρονο της Εθνικής μας ομάδας που ηττάται 3-1. Ευτυχώς βρήκαμε ένα γκολ στη μοναδική επίσκεψή μας στα αντίπαλα καρέ. Με τον τερματοφύλακά μας και τον σέντερ φορ σχεδόν ανενεργούς στις ομάδες τους και σύστημα 3-5-2 για πρώτη φορά, η Εθνική μας ήταν αγνώριστη στο πρώτο 45λεπτο. Μετά το 2-0 ο Σκίμπε το γύρισε σε ένα ασυνήθιστα επιθετικό 4-4-2 για την ομάδα, αλλά ούτε αυτό λειτουργεί. Το γκολ μας προήλθε από ένα κόρνερ που κέρδισε ο Ζέκα χάρη στο πρέσινγκ του. Μόνο ο Φορτούνης είναι επικίνδυνος δημιουργικά και σίγουρα η Εθνική θέλει άμεσα κινήσεις από τον πάγκο!

Στην επανάληψη το τραγικό λάθος του Σταφυλίδη νωρίς-νωρίς έφερε το ματς στα επίπεδα του 4-1 και στη συνέχεια μάλλον γλιτώσαμε το πέμπτο γκολ, παρά απειλήσαμε για μείωση του σκορ, με εξαίρεση μία κεφαλιά του Μήτρογλου στην εκπνοή.

Το φιλμ του αγώνα:

ΣΚΟΡ: 4-1 (13′ Μόντριτζ, 19′ Κάλινιτς, 33′ Πέρισιτς, 49′ Κράμαριτς / 30′ Παπασταθόπουλος)

6′ Ανεκμετάλλευτα πέρασαν δύο κόρνερ και ένα φάουλ από τα αριστερά για τους Κροάτες

11′ Πέναλτι για την Κροατία! Πάσα-επιστροφή του Τζαβέλλα,λάθος κοντρόλ του Καρνέζη που ανατρέπει τον Κάλινιτς στη συνέχεια της φάσης. Κίτρινη κάρτα για τον Έλληνα πορτιέρο.

13′ Εύστοχος ο Μόντριτζ και 1-0 η Κροατία.

18′ Αδόκιμο το 3-5-2 του Σκίμπε, δεν λειτουργεί καθόλου καλά.

19′ Δεύτερο γκολ για τους Κροάτες στο ρελαντί, ο Κάλινιτς από κοντά μετά από συρτή σέντρα του Στρίνιτς στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

30′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ μειώνει η Εθνική μας με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο. Εκτέλεσε το κόρνερ ο Φορτούνης και ο Έλληνας αμυντικός με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό πριν πατήσαμε για πρώτη φορά στην αντίπαλη περιοχή.

33′ Γκολ η Κροατία με κεφαλιά του Πέρισιτς μετά από σέντρα του Βρσάλκο, ανεξήγητα άδεια η περιοχή μας.

41′ Σουτ του Ράκιτιτς, άουτ η μπάλα.

44′ Διπλή επέμβαση του Καρνέζη σε κοντινά σουτ των Κράμαριτς και Κάλινιτς, κρατά το 3-1.

49′ Γκολ η Κροατία, 4-1 μετά από τραγικό λάθος του Σταφυλίδη και παρεμβολή του Βρσάλκο, με την μπάλα να φτάνει στον Κράμαριτς που από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα.

56′ Σουτ του Κράμαριτς και του Ράκιτιτς, διώχνει ο Καρνέζης

63′ Σέντρα του Μήτρογλου, κεφαλιά του Σωκράτη, η μπάλα ψηλά άουτ

69′ Σουτ του Πέρισιτς, λίγο άουτ η μπάλα

75′ Κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Μήτρογλου, η μπάλα έξω

90′ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας, κεφαλιά του Μήτρογλου, δύσκολη απόκρουση του Σούμπασιτς

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς, Μόντριτς (89′ Πάσαλιτς), Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Κράμαριτς (83′ Βλάσιτς), Πέρισιτς, Κάλινιτς (76′ Ρέμπιτς)

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Μανιάτης (46′ Ρέτσος), Τζαβέλλας, Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Σάμαρης (62′ Ταχτσίδης), Τζιόλης, Ζέκα, Σταφυλίδης (72′ Μπακασέτας), Φορτούνης, Μήτρογλου