22:18 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Στους αιθέρες ο Ολυμπιακός με κυρίαρχο τον Μποτία

Βρήκε ξανά… δύσκολα αλλά στάθηκε όρθιος και πήρε ένα ακόμα πολύτιμο τρίποντο, κάνοντας το οκτώ στα οκτώ στο καλύτερο ξεκίνημά του από το 2012 και μετά. Ο λόγος για τον Ολυμπιακό που με δύο γκολ του Μποτία και ορισμένες εξαιρετικές επεμβάσεις του Ρομπέρτο έφυγε με τη νίκη με 2-1 από το Περιστέρι. Σκόραρε με τον Μίλος Στόϊτσεφ ο Ατρόμητος που κυνήγησε μέχρι τέλους το αποτέλεσμα.
Οι επιλογές του Ατρομήτου και χωρίς ροτέισον ο Σίλβα
Ο σχηματισμός του Ατρόμητου: Γκορμπούνοφ κίπερ, τετράδα άμυνας με Φυτανίδη – Λαζαρίδη (στόπερ) και Μπιτόλο και Κιβρακίδη στα δύο άκρα. Γοδόϊ και Ουσέρο τα δύο αμυντικά χαφ, δεκάρι ο Πίτου Γκαρσία, στα άκρα οι Ουμπίδες και Μπρίτο (που συνήθως εναλάσσονται). Φορ ο Λε Ταλέκ.
Από την άλλη ο Μάρκο Σίλβα επέλεξε να μην κάνει ροτέισον. Και να πάει στο ματς με τον Ατρόμητο με… συνταγή Ζάγκρεμπ. Πιο συγκεκριμένα η διάταξη του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, δεξί μπακ ο Ομάρ, αριστερό ο Μαζουάκου και δίδυμο στόπερ με Μποτία και Σιόβα. Άξονας με Κασάμι και Μιλιβόγιεβιτς, δεκάρι ο Φορτούνης, στα… φτερά οι Σεμπά και Πάρντο και φορ ο Ιντέγιε.
Πρώτη απειλή με σουτ Μιλιβόγιεβιτς
Τα πρώτα λεπτά κύλησαν δίχως κάτι το ιδιαίτερο. Χρειάστηκε να φτάσει το ματς στο 11′ για να γίνει το πρώτο σουτ από τον Μιλιβόγιεβιτς που έφυγε έξω. Οι δύο αντίπαλοι επιχείρησαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης να γίνουν πιο απειλητικοί επιθετικά.
Ο Ατρόμητος είχε νωρίς αλλαγή λόγω τραυματισμού του Φυτανίδη με τον Στοϊτσεφ να τον αντικαθιστά. Τα λεπτά κυλούσαν δίχως την μεγάλη φάση. Στο 33′ ένα φάουλ του Φορτούνη βρήκε κόντρα και πέρασε κόρνερ για να ακολουθήσει μία μίνι… πολιορκία στα καρέ των Περιστεριωτών.
Μεγάλη επέμβαση Ρομπέρτο που κράτησε το μηδέν
Στο 38′ ο Μποτία έδιωξε σωτήρια μία επικίνδυνη σέντρα των γηπεδούχων. Στο 40ό λεπτό και ενώ οι Περιστεριώτες είχαν αρχίσει να πρεσάρουν τον αντίπαλό τους έχασαν μοναδική ευκαιρία.
Από κοντά ο Γοδόϊ που είχε βρεθεί απέναντι στον Ρομπέρτο έκανε την προσπάθεια με τον Ισπανό κίπερ να κάνει μία πολύ μεγάλη επέμβαση με τα πόδια.
Στο 44′ ο Πάρντο σούταρε πάνω σε σώματα για να πάρει κόρνερ. Λίγο αργότερο ο Σεμπά εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ που βρήκε πάνω στον Πίτου Γκαρσία. Στις καθυστερήσεις μετά από κόρνερ του Φορτούνη η κεφαλιά του Ιντέγιε πέρασε ελάχιστα άουτ σε μία πολύ καλή φάση για τον Ολυμπιακό.
“Θέμα” με λακούβες γεμάτες νερό
Το β’ μέρος καθυστέρησε να αρχίσει διότι σε τουλάχιστον δύο σημεία του γηπέδου αλλά και στον χώρο που γίνεται η σέντρα είχαν σχηματιστεί λακούβες γεμάτες νερό. Τελικά αυτό το πρόβλημα ξεπεράστηκε και το ματς άρχισε.
Ρίψη αντικειμένων και δοκάρι με Σεμπά
Από το 50ό λεπτό και μετά μερίδα των οπαδών του Ατρόμητου έριξε διάφορα αντικείμενα στο γήπεδο. Μία κροτίδα μάλιστα έσκασε πολύ κοντά στον Φορτούνη. Υπήρξαν μάλιστα δύο συστάσεις από τα μεγάφωνα προς τον κόσμο και σχετική ανακοίνωση.
Γκολ ο Ολυμπιακός με Μποτία και μικρή διακοπή
Στο 59ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τον χώρο και τον τρόπο να… τρυπήσουν την αντίπαλη άμυνα. Μετά από κόρνερ του Πάρντο ο Μποτία με κεφαλιά έκανε το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ακολούθησε μία μικρή διακοπή του αγώνα διότι υπήρξε ξανά ρίψη αντικειμένων.
Φάουλ ο Φορτούνης, 2ο γκολ ο Μποτία!!!
Στο 63′ ο Ολυμπιακός χτύπησε ξανά από στημένη φάση. Φάουλ ο Φορτούνης και κεφαλιά ο Μποτία για το 0-2. Και όλα αυτά ενώ λίγο μετά ο Ατρόμητος ατύχησε και με άλλον τραυματισμό, βλέποντας τον Ούμπιδες να φεύγει με φορείο από το γήπεδο.
Αντέδρασε και σκόραρε ο Στοϊτσεφ για το 1-2
Η χρυσή αλλαγή του Γρηγορίου, Μίλος Στόϊτσεφ ήταν αυτός που έδωσε ξανά… ζωή στον Ατρόμητο. Με την πρώτη του ουσιαστικά επαφή στο ματς με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από χαρακτηριστική αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού. Για να γίνει αυτό προήλθε λάθος του Ερνάνι που έχασε την μπάλα ενώ εξαιτίας του ο Ατρόμητος έβγαλε και άλλες φάσεις από την πλευρά του.
Στο 78′ ο Λε Ταλέκ από κοντά δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή για το σκορ 2-2. Οι γηπεδούχοι μετά το τέρμα του Στόϊτσεφ αναθάρρησαν για τα καλά και επιχείρησαν να ξαναμπούν στο ματς βάζοντας δύσκολα στον αντίπαλό τους.
Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι με τον Ολυμπιακό να παίρνει ακόμα μία εκτός έδρας και πολύ σπουδαία νίκη. Στο 85′ ο Ρομπέρτο είχε μία ακόμα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Στόϊτσεφ. Στις καθυστερήσεις είχε μία καλή προσπάθεια και ο Κασάμι.