9:36 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Super League: Ανώτερος ο Παναθηναϊκός, 1-0 τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στο ελληνικό clasico, καθώς με το γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο 15΄ επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού στο «Απόστολος Νικολαϊδης» στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League.

Απέναντι σε έναν… λίγο και κουρασμένο Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός πήρε μία απόλυτα δίκαιη νίκη η οποία με βάση τη συνολική εικόνα του ματς και τις πολλές χαμένες ευκαιρίες των «πρασίνων» ήταν «φτωχή». Ο Καπίνο ήταν η μία -και βασικότερη- αιτία που οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν περισσότερα τέρματα, συν το γεγονός ότι οι παίκτες του Ουζουνίδη δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Έστω κι έτσι, όμως, το 18ο γκολ του Σουηδού στράικερ ήταν αρκετό για τους δώσει τη νίκη και τον Ολυμπιακό να ηττηθεί σε τρίο συνεχόμενο ντέρμπι που έδωσε μακριά από το Καραϊσκάκη (ΠΑΟΚ και ΑΕΚ τα προηγούμενα).

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο 45λεπτο κι αν δεν ήταν σε μεγάλη βραδιά ο Καπίνο, τότε το ντέρμπι των «αιωνίων» θα είχε κριθεί από πολύ νωρίς. Από τα πρώτα λεπτά η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έδειξε τις διαθέσεις της και με ασφυκτικό πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο και κυρίως έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες να οργανωθούν στη μεσαία γραμμή.

Σε συνδυασμό με τα κενά που υπήρχαν στα πλάγια της ερυθρόλευκης άμυνας (κυρίως από την πλευρά του Σισοκό) οι γηπεδούχοι έκλεβαν τη μπάλα πολύ γρήγορα κι έβγαιναν απειλητικά προς την περιοχή των αντιπάλων. Με τη μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού… απούσα (ο Ντομίνγκες δε μπορούσε να πάρει τη μπάλα και ο Μάρτινς ήταν… σε άλλο γήπεδο) ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να ανοίξει το σκορ.

Ο Μπεργκ με ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή στο 15΄, μετά την απόκρουση του Καπίνο στο τετ-α-τετ με τον Κλωναρίδη, έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» (1-0). Στο 19΄ ο Κλωναρίδης έχασε απίστευτη ευκαιρία να κάνει το 2-0, όταν από τη μικρή περιοχή αστόχησε απελπιστικά. Ακολούθησαν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δύο σπουδαίες επεμβάσεις του Καπίνο σε φάουλ του Εμποκού κι άλλη μία κλασική ευκαιρία, με τον Κουλιμπαλί να αστοχεί από πολύ καλή θέση στην περιοχή.

Ούτε μία φάση στην περιοχή του Παναθηναϊκού δε δημιούργησε στα πρώτα 45 λεπτά ο Ολυμπιακός, οι παίκτες του οποίου θα πρέπει να ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένοι που μπήκαν στ΄ αποδυτήρια με το σκορ μόνο στο 0-1.

Βλέποντας την ομάδα του να έχει εμφανές πρόβλημα στη μεσαία γραμμή, ο Βασίλης Βούζας έβγαλε από το ματς τον «αόρατο» σήμερα, Μάρτινς και στην θέση του έβαλε τον Ανδρούτσο. Πολύ γρήγορα (63΄) έκανε και τη δεύτερη αλλαγή με τον Φορτούνη να μπαίνει στο ματς αντί του Ντομίνγκες. Η είσοδος των δύο παικτών άλλαξε το στιλ παιχνιδιού του Ολυμπιακού, που άρχισε να γίνεται πιο πιεστικός αλλά με πολλά κενά στην άμυνα. Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν με σωστή διαχείριση να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους τους «ερυθρόλευκους» και με «φαρμακερές» αντεπιθέσεις «έψαχναν» το δεύτερο γκολ.

Ο Καπίνο, όμως, ήταν σε μεγάλη βραδιά και στο 74΄ έκανε νέα μεγάλη επέμβαση στο τακουνάκι του κορυφαίου παίκτη των γηπεδούχων στο ματς, Εμποκού. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις στα υπόλοιπα 15 λεπτά με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στη νίκη και τον Ολυμπιακό, παρά την ήττα του να διατηρεί το +6 από το δεύτερο Πανιώνιο.

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Κίτρινες: Βιγιαφάνιες, Κουρμπέλης, Λουντ – Μποτία, Ανδρούτσος

Οι ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): O.Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Kουτρουμπής, Μολέδο, Ζέκα, Κουρμπέλης, Εμποκού (86΄ Μπουμάλ), Βιγιαφάνιες (77΄ Λουντ), Κλωναρίδης (77΄ Λέτο), Μπεργκ.

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρομαό, Μάρτινς (57΄ Ανδρούτσος), Ντομίνγκες (63΄ Φορτούνης), Ελιουνούσι, Σεμπά, Ανσαριφάρντ.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ