8:14 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Super League: Ιστορική εντός έδρας νίκη για τη Λαμία, 1-0 τον Πανιώνιο

Έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνος πρώτος στην κορυφή της Super League ο Πανιώνιος, καθώς δεν…  άντεξε τη συγκίνηση και έχασε 1-0 στη Λαμία από την τοπική ομάδα που για πρώτη φορά στην ιστορία της έδωσε εντός έδρας παιχνίδι στην πόλη της (υποδέχθηκε ΟΣΦΠ και ΑΕΚ στο Περιστέρι) στο πλαίσιο της α’ κατηγορίας.

Οι Λαμιώτες μετά από αυτή τη νίκη έφτασαν τους επτά βαθμούς και ξέφυγαν από τις τελευταίες θέσεις, ενώ ο Πανιώνιος έμεινε τουλάχιστον ψηλά, στην τρίτη θέση, δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ και έναν από τον ΠΑΟΚ. Οι «κυανέρυθροι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν πολλές ευκαιρίες, αλλά στην επανάληψη έβγαλαν εκνευρισμό, μάλλον από το άγχος.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μπλάζιτς στο 78’ με μονοκόματη «φωτοβολίδα», ενώ στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Γκιοατά, αφήνοντας τη φιλοξενούμενη ομάδα με παίκτη λιγότερο. Κορυφαίος της Λαμίας ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος που κατέβασε ρολά και δεν τα ανέβασε ποτέ. Συγχαρητήρια δικαιούται και ο Μπάμπης Τεννές για την αλλαγή τακτικής στο μισάωρο, βλέποντας την ομάδα του να υποφέρει.

ΛΑΜΙΑ: Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος (34’ Βουό), Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Ακόστα (75’ Φράγκος), Πίτι (68’ Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον.

ΠΓΣΣ: Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος (87’ Κάργας), Σαββίδης (66’ Σιώπης), Σπιριντόνοβιτς, Μασούντ, Λαμπρού (66’ Μασούρας), Γεσίλ.