10:18 Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

Super League: Πάλεψε ως το τέλος ο Παναθηναϊκός, 1-1 με τον Ολυμπιακό στο 90'

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έδωσαν τη μάχη τους στο “ντέρμπι αιωνίων” της 4ης αγωνιστικής της Super League και το τελικό 1-1 κρίνεται δίκαιο, καθώς οι γηπεδούχοι, παρά τις προβλέψεις, κατάφεραν να κόψουν βαθμούς από τους Πειραιώτες που προς το τέλος πίστεψαν πως θα πάρουν το ματς εύκολα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και είδε τον Σα να αποκρούει πέναλτι στο 60′, αλλά παρά την καλή του ψυχολογία, οπισθοχώρησε μετά το 85΄με αποτέλεσμα να χάσει τη νίκη μέσα από τα χέρια του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Σάσα Στέγκεμαν από τη Γερμανία και διαιτητής VAR ο Άγγελος Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών.

[Κίτρινη κάρτα: Δώνης (6′), Σεμέδο (27′), Κουρμπέλης (42′), Μακέντα (44′), Γκερέρο (45′), Ινσούα (64′)]

ΠαναθηναϊκόςΔιούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Κολοβός (46΄Περέα), Δώνης (71′ Μπεκ), Ζαχίντ (63′ Μολό), Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Μακέντα

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (66′ Ρατζέλοβιτς), Βαλμπουενά (69′ Καμαρά), Ποντένσε (90’+ Ελ Αραμπί), Γκερέρο

Έναρξη του αγώνα στο ΟΑΚΑ μπροστά σε 15.000 θεατές

2′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, ο Μακέντα δεν προλαβαίνει να “τσιμπήσει” την μπάλα μπροστά από τον Σα

8′ Σέντρα του Ομάρ, κεφαλιά του Σεμέδο, η μπάλα άουτ

24′ Νέα σέντρα από τον Ομάρ, κεφαλιά του Γκερέρο, μπλοκάρει εύκολα ο Διούδης

26΄Σέντρα του Ποντένσε αυτή τη φορά, ο Γκερέρο δεν κάνει το σουτ όπως θα ήθελε

33′ Κεφαλιά του Κουρμπέλη από κοντά, δεν είναι καλή και περνά παράλληλα με την εστία

34΄Σουτ του Μακέντα, μπλοκάρει εύκολα ο Σα

36′ Γκοοοολ για τον Ολυμπιακό με τον Γκερέρο 0-1, δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Τσιμίκα και κακό υπολογισμό του Ινσούα

Τέλος πρώτου μέρους, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-1

52′ Σουτ του Ποντένσε άουτ

61′ Πέναλτι για τον ΠΑΟ, εκτελεί ο Μακέντα και διώχνει ο Σα. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Το πέναλτι το κέρδισε ο Περέα από τον Σεμέδο

Ο διαιτητής αρχικά έδειξε επανάληψη, αλλά τελικά πήρε πίσω την απόφασή του!

85′ Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός, εκτέλεση φάουλ του Μποζούκη ο Κουρμπέλης κάνει την κεφαλιά, ο Μακέντα βρίσκει την μπάλα και αποκρούει ηρωϊκά ο Σα!

88′ Δεύτερο πέναλτι για τον Παναθηναϊκό! Το κέρδισε ο Μακέντα!

90′ Γκοοοοοοολ ο Παναθηναϊκός, ο Μολό με δυνατή εκτέλεση, 1-1 στο μεγάλο ντέρμπι

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων!

90’+ Ο Μπουζούκης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αντί να πασάρει στον Μακέντα ή στον Περέα έκανε έκανε ένα κακό σουτ και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους

Τέλος το ματς, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1