11:32 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

SUPER LEAGUE: Με σούπερ τριάδα Πόνσε, Μπογιέ, Λιβάγια, η ΑΕΚ 4-0 τον Άρη

Η ΑΕΚ έπαιξε ποδόσφαιρο αξιώσεων για 25 λεπτά, αλλά ήταν υπεραρκετά, αφού η ποιότητα των παικτών της και το γρήγορο γκολ από το πρώτο πεντάλεπτο ευνόησαν την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη που νίκησε τον Άρη με 4-0 στο άδειο ΟΑΚΑ.

Στο πρώτο μισάωρο ο Άρης ήταν πολύ καλύτερος από την ΑΕΚ που έπαιζε ανορθόδοξα, σίγουρα λόγω των απουσιών του Σιμόες, του Μπακασέτα και του Μάνταλου, καθώς πρώτη φορά την τελευταία διετία έπαιζε σε ματς πρωταθλήματος δίχως έναν έστω εκ των τριών. Ο προπονητής της Ένωσης είτε επεδίωξε ο ίδιος την τακτική των αντεπιθέσεων ή απλά ο Άρης ανέλαβε τον έλεγχο χωρίς να δείξει φόβο. Το γκολ του Λούκας Μπογέ στο 5’ σίγουρα βοήθησε την ΑΕΚ να παίξει κατ’ αυτόν τον τρόπο, αλλά μάλλον είχαμε να κάνουμε με ένα παθητικό στυλ παιχνιδιού, παρά με ένα προσεκτικό. Ο Άρης έχασε δύο-τρεις καλές ευκαιρίες, ενώ μετά το 32’ η ΑΕΚ άρχισε να πιέζει ψηλά κι έτσι η πίεση των φιλοξενούμενων σταμάτησε.

Στην επανάληψη είδαμε άλλο παιχνίδι. Η ΑΕΚ μπήκε με κυριαρχική τάση στο γήπεδο και χάρη σε ένα κόρνερ του Γκάλο και μία κεφαλιά του Πόνσε (56’), αλλά και μία εκπληκτική ομαδική ενέργεια λίγα λεπτά αργότερα με τον Πόνσε να σκοράρει πάλι (62’) με κεφαλιά (ψαράκι) έγινε γρήγορα το 3-0. Η ΑΕΚ είχε ένα ακόμη γκολ με τρομερή ομαδική προσπάθεια στο 72’, αυτή τη φορά με τον Μπογιέ δημιουργό και τον Λιβάγια εκτελεστή και είναι σίγουρα κρίμα που ο κόσμος δεν βρέθηκε στο γήπεδο για να απολαύσει κάποιες από τις ενέργειες των πρωταθλητών Ελλάδας.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Οικονόμου, Τσόσιτς, Χουλτ (75’ Γιαννιώτας), Μπακάκης, Άλεφ, Γαλανόπουλος, Μπογιέ (86’ Γιούσης), Λιβάγια, Πόνσε (67’ Μάνταλος)

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Κωνσταντινίδης (76’ Σόουζα), Μπάσα, Μαβράι, Βαλεριάνος, Σιώπης, Κολάσο (67’ Γιουνές), Ματίγια, Ματέο, Ντιγκινί (76’ Ναζλίδης), Γκάμα