0:59 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Super League: Πεντάρα στη Ριζούπολη, όλο και πιο κοντά στον τίτλο ο ΠΑΟΚ

Δεν έδειξε έλεος ο ΠΑΟΚ με αντίπαλο την “ελαφρά ταξιαρχία” στη Ριζούπολη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της στην Αθήνα, αφού επικράτησε του υποβιβασμένου Απόλλωνα (εκτός αν συμβεί κάποιο θαύμα) με σκορ 1-5.

Πέλκας και Ολιβέιρα σκόραραν στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Μπίσεσβαρ στο 33′ έκανε το 0-3. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ήταν πιο χαλαρός, αλλά βρήκε δύο ακόμη γκολ προς το τέλος, με τον Σφιντέρσκι στο 78′ και τον Ενρίκε στο 88′.

Το γκολ της τιμής για τον Απόλλωνα πέτυχε ο Ντούρσο στο 64′.

Ο Δικέφαλος του Βορρά με έξι νίκες στα εννέα ματς που απομένουν κατακτά και μαθηματικά το πρωτάθλημα, ενώ παλεύει για το αήττητο πρωτάθλημα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Βαφέας, Κοντοές (46′ Βάρκας), Οριουέλα, Μπεντινέλι, Ρώσση (46′ Γκίνο), Ντούρσο, Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε (77′ Ναζλίδης).
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Μαουρίσιο, Λημνιός (85′ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (76′ Σφιντέρσκι), Πέλκας, Άκπομ (81′ Ενρίκε).