18:19 Τρίτη 23 Απριλίου 2024

Super League: Στον ΠΑΟΚ το ντέρμπι των Δικεφάλων, 2-0 την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ είχε Πρίγιοβιτς, η ΑΕΚ δεν είχε κι έτσι σε ένα ακραία ισορροπημένο παιχνίδι στην Τούμπα, ο Δικέφαλος του βορρά νίκησε 2-0 την Ένωση που έχασε σωρεία ευκαιριών, αλλά δεν της φταίει κανείς για το αρνητικό αποτέλεσμα. Αυτή είναι η τέταρτη σερί νίκη του ΠΑΟΚ, ενώ οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν για πρώτη φορά βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με προβάδισμα ενός τέρματος για τον ΠΑΟΚ, επειδή ο Πρίγιοβιτς κατάφερε να εκμεταλλευτεί το μοναδικό λάθος των αμυντικών της ΑΕΚ, που όμως ήταν ολέθριο. Συγκεκριμένα, στο 29′ ο Λαμπρόπουλος έκανε λάθος βήματα, έχασε μία εύκολη κεφαλιά στη μεσαία γραμμή, για να ξεχυθεί ο Σέρβος στράικερ του ΠΑΟΚ και να εκτελέσει με θαυμάσιο τρόπο τον Μπάρκα, παρά την προσπάθεια του Οικονόμου. Πριν και μετά το γκολ η ΑΕΚ έχασε τεράστιες ευκαιρίες, αρχικά με σουτ του Λιβάγια που σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια με κεφαλιά του Πόνσε, την οποία απομάκρυνε ο Πασχαλάκης.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν παρόμοιο. Γκολ ο ΠΑΟΚ, δοκάρι η ΑΕΚ! Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αυτή τη φορά όχι ένα λάθος, αλλά συνολικά την αδράνεια της άμυνας των πρωταθλητών, στο 59′, με τον Μάτος να σεντράρει ανενόχλητος και τον Πρίγιοβιτς από κοντά να εκτελεί. Στο 62′ ο Μπακασέτας σούταρε για να σημαδέψει το δοκάρι και κάπου εκεί φάνηκε πως παρά το ότι η ΑΕΚ έχει σφυγμό, δεν έχει τύχη στο ματς… Στη συνέχεια έχασε κι άλλες ευκαιρίες, ο ΠΑΟΚ έβγαλε κάποιες αντεπιθέσεις και τελικά το ματς έμεινε στο 2-0 με τους δύο περσινούς τιτλούχους να παίζουν κατά γενική ομολογία καλό ποδόσφαιρο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Λημνιός (74′ Ζαμπά), Πέλκας (81′ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (89′  Βέρνμπλουμ), Πρίγιοβιτς
ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες (86′ Τσόσιτς), Γαλανόπουλος (64′ Κλωναρίδης), Μπακασέτας, Μάνταλος, Λιβάγια, Πόνσε (70′ Γκάλο)